Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huumelääketableteilla ennennäkemättömän kova kysyntä katukaupassa – takavarikkoon otettu yli 1,3 miljoonaa pilleriä

1:27Huumelääketableteilla ennennäkemättömän kova kysyntä katukaupassaPoliisi ja Tulli takavarikoivat yhteensä viimeksi kuluneen vuoden aikana yhteensä 1,3 miljoonaa huumelääketablettia
Julkaistu 13.05.2023 06:42
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Helsingin poliisi ja Tulli ovat tutkinnassa olleissa jutuissaan takavarikoineet viimeksi kuluneen vuoden aikana ennätyksellisen määrän huumelääketabletteja. MTV Uutisten tietojen mukaan takavarikkoon on saatu yhteensä noin 1,3 miljoonaa Ksalol- ja Rivotril-pilleriä.

Takavarikoita on tehty maahantuontien yhteydessä muun muassa Helsingin Länsisatamassa. Lisäksi tabletteja on takavarikoitu rekka-autoista, pakettiautoista ja asunnoista.

Pillerit oli tarkoitettu lähinnä pääkaupunkiseudun markkinoille. Lukuisista maahantuontieristä katukauppaan epäillään päätyneen noin miljoona pilleriä.

Tabletteja on tuotu Suomeen Itä-Euroopan maista. Juttuja on tutkittu törkeinä huumausainerikoksina. Epäiltyjä on yli 20.

Ksalol-pillereiden käyttäjäkunnassa on paljon myös nuoria ja alaikäisiä, jotka rahoittavat pillerikaupalla esimerkiksi merkkivaatteiden ostoa.

Lue myös: Kaksi romanialaisliigaa kärräsi Suomeen valtavan määrän "euron pillereitä" – näin Tulli käräytti jengit

Viisi turkulaisnuorta kuollut myrkytykseen kolmen viikon sisällä – syyksi epäillään katukauppaa varten peukaloitua lääke-cocktailia

10:15Poliisi ja Tulli takavarikoineet yhteensä 1,3 miljoonaa huumelääketablettia - miksi lääkkeillä on niin kova kysyntä?

Murharyhmä keskusteli huumelääketablettien kovasta kysynnästä katukaupassa. Katso keskustelu videolta.

Lisää aiheesta:

Huumelääkkeiden salakuljetusmäärät kasvussa – "Voi puhua räjähdysmäisestä kasvusta"Poliisi teki huumetallista jättilöydönPoliisi paljasti huumeasunnon Vantaalla – takavarikkoon kilokaupalla amfetamiiniaAlbaniasta johdettu rikollisverkosto toi Suomeen äärimmäisen vaarallista huumetta – "Yksikin tabletti voi johtaa kuolemaan"Pohjanmaan poliisi takavarikoi kymmeniätuhansia rauhoittavia lääkkeitä – aiheuttanut myrkytyksiä Turun seudullaHuumaavia Rivotril-tabletteja jäi poliisin haaviin pitkin kesää – 22:ta epäillään rikoksista
RikospaikkaHuumerikoksetLääkkeetPoliisiTulliRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • ma05:27
    Rikos

    Julma väkivalta, ulkomaalaiset, nuoret: Kokeneet rikostoimittajat kertovat, kuinka rikollisuus ja heidän työnsä on mullistunut

  • 29.5.15:47
    Paloittelusurma

    Rikoshistorian julmimpia tekoja? Tällaiseen paloittelumurhaan Janne Hyvönen ja ex-gladiaattori Virpi Butt syyllistyivät

  • 25.5.16:38
    Henkirikokset

    18-vuotias sitoi 10 kerrosta teippiä tyttöystävänsä pään ympärille, uhri tukehtui sängyn alle – murhaan täysin olematon motiivi

  • 24.5.17:55
    Nuoret

    Nuorten rikoksissa yleistynyt kuvottava piirre on suoraan ulkomailta

  • 21.5.16:58
    Poliisi

    Pelipoliisit pyrkivät paljastamaan rikoksia digipelimaailmassa: "Olemme verkossa erityisesti lapsia ja nuoria varten"