Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huoli heräsi: suurin osa nuorista ei liiku tarpeeksi – WHO povailee "hyvin synkkää tulevaisuutta" ruutuja tuijottaville 11-17 -vuotiaille

81 prosenttia 11-17-vuotiaista ei yltänyt WHO:n suositukseen vähintään tunnin päivittäisestä liikunnasta, kuten kävelystä tai pyöräilystä. Kuvituskuva.
81 prosenttia 11-17-vuotiaista ei yltänyt WHO:n suositukseen vähintään tunnin päivittäisestä liikunnasta, kuten kävelystä tai pyöräilystä. Kuvituskuva./All Over Press
Julkaistu 22.11.2019 05:16

MTV UUTISET – STT

Neljä viidestä nuoresta ei liiku tarpeeksi, varoittaa Maailman terveysjärjestö WHO. Sen mukaan erityisesti tyttöjen tulisi kuntoilla enemmän.

Terveysjärjestön mukaan tarvitaan pikaisia toimenpiteitä, jotta teinit saadaan näyttöpäätteiden tuijottelun sijaan kuntoilemaan enemmän.

– Meidän ehdottomasti täytyy tehdä enemmän, tai näiden nuorten tulevaisuus tulee olemaan hyvin synkkä terveyden kannalta, varoittaa Leanne Riley, joka on yksi tutkimuksen tekijöistä.

WHO julkisti nyt ensimmäistä kertaa maailmanlaajuisen alaikäisten liikkumista arvioivan raportin. Raporttiin tutkittiin noin 1,6 miljoonaa 11–17-vuotiasta oppilasta 146 maasta vuosina 2001–2016. Heistä 81 prosenttia ei yltänyt WHO:n suositukseen vähintään tunnin päivittäisestä liikunnasta, kuten kävelystä tai pyöräilystä.

Kunnianhimoisista maailmanlaajuisista tavoitteista huolimatta nuorten liikunnallinen aktiivisuus ei ole kohonnut tutkimuksen 15 vuoden aikana.

– Emme näe minkäänlaista kehitystä, Riley sanoi.

Nuorten liikkumattomuus yleistä kaikissa tutkituissa maissa

Raportti ei sinänsä ota kantaa nuorten liikkumattomuuden syihin, mutta se viittaa "elektroniseen vallankumoukseen", joka vaikuttaa muuttaneen nuorten liikuntatottumuksia ja houkuttaa näitä istumaan enemmän. Tekijät myös huomauttavat, että heikko infrastruktuuri ja turvattomuus vaikeuttavat esimerkiksi kouluun kävelemistä tai pyöräilemistä.

Liikkumattomuus nuorten keskuudessa oli yleistä kaikissa tutkituissa maissa.

– Liikkumattomuutta löytyi oikeastaan kaikkialta, sanoi tutkimuksen tekijöihin kuuluva Regina Guthold.

Guthold huomautti, että monissa maissa 80–90 prosenttia alaikäisistä ei yllä liikuntasuosituksiin.

Tutkimuksen mukaan tilanne on erityisen huolestuttava alaikäisten tyttöjen kohdalla. Maailmanlaajuisesti tytöistä vain 15 prosenttia yltää suositeltuun määrään liikuntaa, kun poikien vastaava luku on 22 prosenttia.

Tytöt olivat poikia aktiivisempia kuntoilijoita ainoastaan neljässä valtiossa: Afganistanissa, Samoalla, Tongalla ja Sambiassa.

Useissa maissa sukupuolten välinen ero näytti liittyvän kulttuuriin, jossa tyttöjä painostetaan jäämään kotiin ja välttämään urheilua. Lisäksi eroon vaikuttaa huoli ulkona liikkumisen turvallisuudesta.

– Meidän täytyy tehdä enemmän, jos haluamme pysäyttää liikalihavuuden tässä ikäluokassa ja lisätä kuntoilua, Guthold painotti.

Lisää aiheesta:

Suomalaislapset liikkuvat kansainvälisen tutkimuksen mukaan eniten EU:ssa – tutkijat epäilevät tulostaWHO varoittaa: Nuorten kondominkäyttö vähentynyt huolestuttavaa tahtiaTuore raportti paljastaa karun totuuden: yksikään valtio ei turvaa lasten terveyttä ja tulevaisuutta – Suomi putosi vertailuissa yllättävän alhaisille sijoilleKaru tutkimus, joka voi koskettaa sinuakin: Neljäsosa maailman aikuisista liikkuu liian vähänLasten ja nuorten liikunnallisuutta vertailtiin kansainvälisesti – meillä vähemmistö liikkuu riittävästiSuurtutkimus: Suomalaislapset eivät popsi karkkeja, mutta eivät myöskään porkkanaa
WHONuoretLiikuntaTerveys ja hyvinvointiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

WHO
  • 23.9.15:52
    Terveys ja hyvinvointi

    WHO: Parasetamolivalmisteen tai rokotteiden ei ole havaittu aiheuttavan autismia

  • 11.9.08:55
    Israelin ja Hamasin sota

    WHO ei aio poistua Gazan kaupungista Israelin käskyistä huolimatta

  • 5.9.18:37
    Israelin ja Hamasin sota

    WHO:n pääjohtajan vaatimus Israelille: Lopettakaa Gazan nälkäkatastrofi

  • 25.8.07:03
    Intia

    Intian kulkukoirat pelastuivat häkkituomiolta

  • 22.7.05:19
    Israelin ja Hamasin sota

    Israel hyökkäsi WHO:n asuintiloihin Gazassa