Yksi varusmiehistä loukkaantui vakavasti vajottuaan veden pinnan alle.
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus aloittaa tänään oikeudenkäynnin, jossa käsitellään Raaseporin Dragsvikissä lokakuussa 2023 varusmiehille tapahtunutta onnettomuutta.
Yhdeksän varusmiestä loukkaantui jouduttuaan liian syvään veteen Uudenmaan prikaatin rannikkojääkärien tasokokeessa eli barettimarssilla. Yksi heistä, 19-vuotias nainen, loukkaantui vakavasti vajottuaan veden alle noin kymmeneksi minuutiksi.
Varusmiehet oli kuljetettu veneellä Uudenmaan prikaatin alueelle, jossa heidän oli tarkoitus nousta maihin päästäkseen maaliin. Maihinnousun yhteydessä yksi varusmiehistä vajosi vedenpinnan alapuolelle. Hän oli vedessä noin kymmenen minuuttia.
Syyttäjä vaatii harjoituksen johtajana toimineelle kapteeniluutnantille ja harjoituksen rastinjohtajana toimineelle kersantille rangaistuksia palvelusrikoksesta, törkeästä vammantuottamuksesta ja vaaran aiheuttamisesta. He ovat esitutkinnassa kiistäneet syyllistyneensä rikokseen.
Syyttäjä katsoo, että venettä kuljettaneen kersantin olisi tullut ymmärtää, että kyseisessä kohdassa on maihinnousun kannalta liian syvää. Lisäksi hän oli käskenyt varusmiehiä ottamaan pelastusliivit pois.


