Naisten 100 metrin aidat ovat keskiviikkona järjestettävän Lahden GP-kisan mielenkiintoisimpia lajeja. C Moren asiantuntija Mika Järvinen uskoo, että Annimari Korte tai Nooralotta Neziri voi rikkoa jopa Suomen ennätyksen.
Suomalainen aiturikolmikko Nooralotta Neziri, Annimari Korte ja Reetta Hurske ovat jatkaneet tänä kesänä siitä, mihin viime kaudella jäivät. Kaikki kolme naisaituria asettuvat keskiviikkona jälleen viivalle Lahden GP-kisoissa.
LUE MYÖS: Nolo kömmähdys! Miesten 200 metrin "maailmanennätys" sai yleisurheiluväen haukkomaan henkeä – "Ette voi leikkiä tunteillani tällä tavalla"
C Moren yleisurheiluasiantuntija Mika Järvisen mukaan kisasta voidaan odottaa laadukasta, mikäli olosuhteet ovat kohdallaan. Jos kaikki osuu kohdalleen, saatetaan Lahdessa nähdä uusi Suomen ennätys.
– Alkukausi on ollut tulosten valossa loistava. Jos tuulet ovat suotuisat, kuka tietää, jos Neziri tai Korte pamauttaa Suomen ennätyksen. Se ei ole mahdotonta, mutta täytyy muistaa, että kaikki tulokset täytyy tehdä, Järvinen pohtii MTV Urheilulle.
Viime viikolla Korte, Neziri ja Hurske juoksivat kaikki alle 13 sekunnin. Järvinen uskoo, että 13 sekunnin alituksia nähdään keskiviikkonakin.

