Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huawei-paljastus: P9 ”Lite” vuotokuvassa

Julkaistu 26.03.2016 19:05
Toimittajan kuva

Janne Laakso

janne.laakso@mobiili.fi

LaaksonJanne

Huaweilta odotetaan uutta P9-huippumallia esiteltäväksi huhtikuun alkupuolella, ja edeltäjänsä P8:n tavoin uuden laitteen on huhuttu saavan myös muutaman rinnakkaismallin. Yksi näistä on työnimellä ”Venus” kehitetty laite, joka esiintyy nyt vuotokuvissa. Varmuutta mallin virallisesta nimestä ei ole, mutta kyseessä saattaisi hyvinkin olla P9 Lite.

Viime vuonna P8 Lite oli P8:aa heikkotehoisempi ja pienempi, mutta tänä vuonna P9:n ”Lite”-versio on tiettävästi saman kokoinen kuin perus-P9, jonka näytön kooksi on kerrottu 5,2 tuumaa. Samoin näytön tarkkuus on sama, eli 1920 x 1080 pikseliä, ja RAM-muistiakin molemmissa malleissa on yhtä paljon, eli kolme gigatavua.

Erona perusmalliin ”Liten” sanotaan käyttävän vähemmän tehokasta järjestelmäpiiriä, kuorissa käytetään vähemmän metallia ja huippumallin erikoista kaksoiskameraa siitä ei löydy. Sormenjälkitunnistin kuitenkin takakuoresta löytyy.

Mahdollisen P9 ”Liten” lisäksi Huawein on huhuttu esittelevän myös tehokkaamman premium-mallin P9:stä sekä isommalla näytöllä varustetun ”Max”-version. P9:n esittely tapahtuu tiettävästi 6. huhtikuuta, ja Huaweilla onkin jo pystyssä verkkosivu, jonka laskuri osoittaa kyseiseen päivämäärään. Laskurin lisäksi sivulla on myös muutama kiusoitteleva kuva tulevasta mallista.

Lisää aiheesta:

Huawein huippupuhelin vuotokuvassa – mukana uusi superpikalataus?Keskiviikkona julkistus – vuotokuva paljastaa jo paljon Huawein uudesta huippupuhelimestaHuawei julkaisia virallisia kuvia uudesta P9-huippupuhelimestaanLisää huhuja HTC:n huippupuhelimesta – nimi ja näyttö selvilläHuawein uusi huippupuhelin vuotokuvissa – kaksoiskamera ja kovaa rautaaPotkua riittää – LG G5:n suorittimen tehot paljastuivat
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo

  • 17.9.18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys