Huawei on julkistanut uuden P Smart 2019 -älypuhelimen, joka tulee myyntiin Suomessa heti tänään 17. joulukuuta 249 euron hintaan.
P Smart 2019 on seuraaja alkuvuodesta lanseeratulle ja suosituksi osoittautuneelle alkuperäiselle P Smart -mallille. P Smart 2019 tuo edeltäjäänsä verrattuna suuremman näytön, jonka yläreunassa on nyt pienikokoinen pyöreästi muotoiltu lovi etukameralle, sekä laajemminkin uudistetun designin. P Smart 2019:ssä sinisessä värivaihtoehdossa nähdään nyt Huawein huippumalleista tutuksi tullutta liukuväriviimeistely. Alkuperäisen P Smartin alumiinirakenteen sijaan pintamateriaalina on nyt muovi.
Tummasta siniseen turkoosiin liukuvan Aurora Blue -revontulivärin lisäksi toinen värivaihtoehto P Smart 2019:stä on musta Midnight Black.
P Smart 2019:n näytön koko on 6,21 tuumaa ja tarkkuutta sillä on 19,5:9-kuvasuhteella 2340×1080 pikseliä. Sormenjälkilukija on sijoitettu taakse. Näyttö kattaa etupuolen laajasti, vaikka alareunus onkin hieman muita suurempi.
P Smart 2019 tulee markkinoille suoraan tuoreimmalla Android 9 Pie -käyttöjärjestelmäversiolla varustettuna Huawein EMUI 9 -ohjelmiston kera. Android Pie on Huawei-uutuuden hintaluokassa vielä harvinaisuus.
”Huawei P Smart 2019 tuo uusimman älypuhelinteknologian yhä useamman ulottuville. Tehokas prosessori, suuri näyttö ja kaunis muotoilu ovat esimerkkejä siitä, ettei kuluttajan tarvitse tinkiä laadusta ja yksilöllisestä tyylistä edullisemmassakaan hintaluokassa”, kertoo Huawein kuluttajaliiketoimintayksikön teknologia-asiantuntija Jesse Kajes.
Järjestelmäpiirinä P Smart 2019:ssä on Huawein oma keskiluokan kahdeksanytiminen Kirin 710, jonka rinnalla on 3 gigatavua RAM-käyttömuistia. Huawein mukaan Kirin 710 tarjoaa alkuperäisestä P Smartista löytyvään Kirin 659:een verrattuna 75 prosenttia paremman suorituskyvyn yhtä suoritinydintä hyödyntävässä testissä ja 68 prosentin parannuksen moniydintesteissä. Lisäksi Kirin 710:n grafiikkasuorituskyky on Huawein mukaan 130 prosenttia parempi kuin Kirin 659:ssä.
Sisäistä tallennusmuistia P Smart 2019:ssä on 64 gigatavua, jonka lisäksi tarjolla on toisen SIM-korttipaikan kanssa jaettu microSD-muistikorttipaikka. Akun kapasiteetti on 3 400 milliampeerituntia ja sen lataaminen tapahtuu Micro-USB-liitännän kautta. Mukana on myös 3,5 millimetrin kuulokeliitäntä.
Huawei P Smart 2019 muistuttaa teknisesti Huawein toisen brändin Honorin Kiinassa aiemmin julkistamaa, aivan pian myös Suomessa myyntiin odotettavaa Honor 10 Lite -mallia. Puhelimissa on kuitenkin muutamia pieniä eroja. Etukameran tarkkuus on Honor 10 Litessä 24 megapikseliä, mutta Huawei P Smart 2019:ssä 8 megapikseliä. Lisäksi rakenne ja muotoilu on erilainen. Takaa molemmista löytyy 13 megapikselin pääkamera ja 2 megapikselin apukamera syvyystietoja keräämässä.
Kameroissa P Smart 2019:ssä hyödynnetään tekoälyä muun muassa kuvauskohteen tunnistamisen perusteella optimoiduissa säädöissä, kuvanvakautuksessa sekä kaunistustoiminnoissa.
Huawei P Smart 2019:n tekniset tiedot
- Muovipintainen rakenne
- 6,21 tuuman IPS LCD -näyttö pyöreällä lovella yläreunassa, 2340×1080 pikseliä 19,5:9-kuvasuhteella
- Sormenjälkilukija takana
- Kaksoiskamera takana: pääkamera 13 megapikseliä f/1,8-aukolla, lisäksi 2 megapikselin apukamera syvyystietojen keräämiseen
- 1080p Full HD -videokuvaus
- Etukamera 8 megapikseliä f/2,0-aukolla
- Kahdeksanytiminen Kirin 710 -järjestelmäpiiri (4x 2,2 GHz ARM Cortex-A73 + 4x 1,7 GHz ARM Cortex-A53, ARM Mali-G51 MP4 -grafiikkasuoritin)
- 3 gigatavua RAM-käyttömuistia
- 64 gigatavua sisäistä tallennusmuistia ja microSD-muistikorttipaikka (tuki 512 gigatavuun asti)
- Kaksi SIM-korttipaikkaa (toinen jaettu muistikorttipaikan kanssa)
- 4G LTE -mobiiliverkkoyhteys
- Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac / Bluetooth 4.2 / NFC -yhteydet
- GPS / GLONASS / BDS -paikannus
- FM-radio
- Kiihtyvyysanturi / gyroskooppi / kompassi / etäisyyden tunnistin / valoisuuden tunnistin
- Micro-USB ja 3,5 mm -liitännät
- 3 400 milliampeeritunnin akku, 10 W -lataus (5V / 2A)
- Mitat 155,2 x 73,4 x 7,95 millimetriä
- Paino 160 grammaa
- Android 9 Pie -käyttöjärjestelmäversio + EMUI 9
Uusimmat
-
05:12
Yksi ihminen kuoli huoneistopalossa Varkaudessa, muut asukkaat evakuoitiin talosta
-
23:29
Poliisi ottanut kiinni yli 1500 Elokapina-liikkeen aktivistia Hollannissa – kymmeniä odottaa syytteet
-
23:03
Kimi Räikkönen sai vielä pitää F1-ennätyksensä – näin Max Verstappen riisti paalun Fernando Alonsolta
-
23:02
Aki Kaurismäen elokuva voittanut Cannesin elokuvajuhlien tuomaristopalkinnon
-
22:34
Charles Leclercille lähtöruuturangaistus Monacon GP:hen
-
22:22
Saksan sankari häkeltyi upeasta voittomaalistaan – "Pystyin hädin tuskin hengittämään"
-
22:16
Loton 2 000 000 euron potille ei voittajaa – tässä oikea rivi
-
22:13
200 miljoonan euron rankkarit! Luton nousee Valioliigaan hurjan trillerin päätteeksi
-
22:01
MM-kisoissa pamahti huikea jättipaukku – taustalla häärinyt Pekka Kangasalusta: "Vaikea löytää sanoja!"
-
21:48
Tutkijat sörkkivät koe-eläimen ”sonic hedgehog” -geeniä: Suomut muuttuivat höyheniksi
-
21:46
Yksi Suomen kansalainen pelaa MM-finaalissa – tämän toivomuksen hän välitti suomalaisille uroteon jälkeen
-
21:46
HJK kompastui sarjajumboon – tulokasvahti torjui IFK Mariehamnille pisteen
-
21:38
Riemu repesi Saksan pukukopissa, suomalaisluotsikin pisti tanssiksi – näin finaalipaikkaa juhlittiin
-
21:10
Jääkiekon MM-kisojen 2023 otteluohjelma, tv-lähetykset ja tulokset
-
21:05
Saksa historiallisesti MM-finaaliin! Takaa-ajo huipentui jatkoaikavoittoon
-
21:02
Näin taiteilijapari Krista Kosonen ja Antti J. Jokinen aikatauluttavat lapsiperhearkeaan: "Se on aikamoinen säätö ja sotku"
-
20:31
Eeva Lehtimäen kommentti: Maahanmuuttokriisistä hauraaseen sopuun – Säätytalo jatkaa kohti oikeistohallitusta
-
20:23
Hetkinen! Tv-ohjaajalta täpärä pelastus suomalaisten kiekkokatsojien pyllistysaikeisiin
-
20:21
Takon tehtaalla keskellä Tamperetta tulipalo – tilanne hallinnassa
-
20:14
Tutkimus selvitti, tuntevatko pettäjät syyllisyyttä syrjähypyistään
-
Lataa lisää