Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Vasemmistoliittoa tukeva järjestö jakoi vaalirahaa lain vastaisesti

Lukuisiat vaalirahailmoitukset herättävät epäillyksiä.
Lukuisiat vaalirahailmoitukset herättävät epäillyksiä.All Over Press
Julkaistu 25.07.2019 09:00

MTV UUTISET – Pyry-Jukka Peltomäki – Helsingin Sanomat

Helsingin Sanomat kertoo, että Pohjolan Yhteisö on tukenut tällä vuosikymmenellä säännöllisesti vasemmistoliittoa ja sen ehdokkaita. Viime kevään eduskuntavaaleissa yhdistys tuki 10 000 eurolla Oulussa ehdokkaana ollutta Risto Kalliorinnettä (vas.) , joka toimi kansanedustajana vaalikaudella 2011–2015.

Ainoastaan puolueet ja niiden jäsenyhdistys saavat lahjoittaa yli 6 000 euroa saman ehdokkaan vaalikampanjaan. Helsingin Sanomien mukaan Pohjolan Yhteisö ei ole vasemmistoliiton jäsenyhdistys ja siksi avustus on laiton.

HS:n haastattelema Kalliorinne arvelee, että yhdistys ei ollut tietoinen rajoitteista vaalien aikaan tai niiden jälkeen.

– Itse asiassa ei olla vaalirahoituslakia niin tarkkaan tutkittu, Kalliorinne kommentoi jutussa.

Kalliorinne toteaa tiedostaneensa asian vasta vaalirahailmoituksen jättämisen jälkeen kesäkuussa.

Monissa ilmoituksissa epäselvyyksiä

HS kävi läpi kaikki kevään eduskuntavaalien jälkeen jätetyt vaalirahailmoitukset läpi menneiltä kansanedustajilta. HS:n mukaan selvityksessä paljastui useita epäselvyyksiä.

Muun muassa pääministeri Antti Rinteen tukiryhmä avusti muita sdp:n ehdokkaita kaksissa vaaleissa, joka ei Valtiontalouden tarkastusviraston mukaan vastaa vaalirahoituslain tarkoitusta.

Sdp: ehdokkaista epäselvyyksiä havaittiin myös Eeva-Johanna Elorannan, Heidi Viljasen, Aki Lindénin ja Katja Taimelan ilmoituksissa. Niin ikään keskustan Juha Pylvään ja Antti Rantakangaksen sekä kokoomuksen Ilkka Kanervan ilmoitukset herättävät uutisessa kysymyksiä.


Lisää aiheesta:

Kalliiksi käy! Menestys eurovaaleissa maksoi 25 prosenttia enemmän kuin viimeksiPetteri Orpoa mainostettiin somessa tuhansilla euroilla, ilmoitti käyttäneensä verkkomainontaan nolla euroa – MTV:n selvitys löysi outouksia vaalirahoitusilmoituksissaPoliitikoille miljoonatuki Pro Markkinatalous -yhdistykseltä – saajana jopa SAK-päällikkö: "Kuulin, että tällainen putiikki jakaa vaalirahaa"SDP:n kansanedustajalle maksettiin lainvastaisesti tukea – avustus rikkoi lähipiirikieltoa: "Olen tehnyt virheen ja se harmittaa"Vaalirahoitusilmoituksia puuttui takarajan lähestyessä vielä kymmeniä – puoluejohtajista halvin kampanja Halla-ahollaIS: Kohu Jani Toivolan ympärillä laajenee – yhteensä yli 30 000 euron kouluvierailupalkkiot piilotettiin säätiön papereista
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:26
    Mäntsälä

    Tunnetko tämän miehen? Poliisi pyytää havaintoja mahdollisesti avun tarpeessa olevasta ihmisestä

  • 17:09
    Kuolemantapaukset

    Kaksi kuollut Joroisten räjähdyksessä – tämän poliisi kertoo nyt

  • 14:24
    Räjähdykset

    Hotellin edustalla iso räjähdys Joroisissa – pakettiauto leimahti "tulipalloksi"

  • 11:59
    Sää

    Marraskuu alkaa sääyllätyksellä: kaksinumeroisia lukemia!

  • 11:46
    Sää

    Lokakuun sää poikkesi tavanomaisesta: Jopa harvinaisia piirteitä