Perussuomalaisten aluevaaliehdokkaat ovat saaneet viime vuosina rikossyytteitä yli kaksi kertaa niin paljon kuin muiden isojen puolueiden ehdokkaat, kertoo Helsingin Sanomien selvitys.
Perussuomalaisten selvä ero muiden puolueiden ehdokkaisiin on pysynyt samalla tasolla kuin vuosien 2017 ja 2021 kuntavaaleissa. Kaikki puolueet ovat kuitenkin ottaneet aluevaaleissa ehdokkaikseen aiempaa vähemmän poliisin kanssa tekemisiin joutuneita poliitikkoja.
Selvityksen mukaan 6,3 prosenttia aluevaaleissa ehdolla olevista perussuomalaisista on saanut vuosina 2016–2021 yhden tai useamman syytteen. Viime vuoden kuntavaalien alla vastaava osuus oli 8,2 prosenttia.
Toiseksi eniten oikeuden eteen ovat joutuneet vasemmistoliiton ehdokkaat, joista yhden tai useamman syytteen oli saanut 3,0 prosenttia ehdokkaista. Kolmanneksi suurin osuus oli kristillisdemokraattien keskuudessa, 2,2 prosenttia.
Vähiten syytteitä ovat saaneet RKP:n ja vihreiden ehdokkaat.
Lue myös: MTV Uutisten aluevaalikysely: Suomalaiset eivät usko uudistuksen parantavan sote-palveluja – nämä kaksi vaaliteemaa nousevat ylitse muiden
Syyte ei ole sama asia kuin tuomio, mutta kaikkiaan noin 95 prosenttia nostetuista syytteistä johtaa tuomioon, HS kertoo. Kaikki lehden jutussa käsitellyt syytteet eivät ole johtaneet tuomioon.