Minna Haapkylä kertoo Helsingin Sanomissa mikä sai hänet vaihtamaan näyttelijän työt uraan tuottajana.
Minna Haapkylä, 47, on ollut yksi menestyneimmistä suomalaisnäyttelijöistä. Merkittäviä rooleja on riittänyt sekä kotimaassa, kuin kansainvälisissäkin tuotannoissa. Helsingin Sanomien haastattelussa Haapkylä kertoo, että näyttelijän työstä katosi kuitenkin jossain matkan varrella jännitys ja mielenkiinto.
Haapkylä ei kuitenkaan kokenut omalle kohdalleen luontevaksi, että hän olisi siirtynyt näyttelijästä ohjaajaksi tai käsikirjoittajaksi – samaa polkua seuraavat useat näyttelijät, jotka kaipaavat uralleen vaihtelua. Sen sijaan Haapkylä suuntasi opiskelemaan Aalto-yliopiston tv- ja elokuvatuotannon koulutusohjelmaan. Tällä hetkellä hän on lopputyötä vailla valmis oleva tuottaja. Tällä hetkellä Haapkylä työskentelee tuottajana Made in Finland -televisiosarjan parissa, joka keskittyy matkapuhelinyhtiö Nokian tarinaan vuosina 1988-1990.
Tuottajan ammatti on perinteisesti ollut varsin miespainotteinen. Haapkylä kertoo haastattelussa, että hänen silmänsä ovat työn mukaan avautuneet sille, paljon tuottajalla on valtaa sekä kuinka valta mahdollistaa aina sen väärinkäytökset.
– Valtahan on rakenteissa, tietenkin. Jos on rakenteellisesti niin, että tuottajalle on ikään kuin kaikki mahdollista, niin en yhtään ihmettele sitä, että lähtökohtaisesti ei ollenkaan paha ihminen ajautuu tekemään pahoja tekoja saatuaan valtaa, Haapkylä miettii haastattelussa.

