Helsingin Sanomat uutisoi tapauksesta, jossa vantaalaismiehen BMW hylättiin katsastuksessa ilman todellista perustetta.
Vantaalainen Jari Enckell vei 1-sarjan BMW:nsä katsastukseen kesäkuun lopulla. Vuosimallin 2013 saksalaisauto kuitenkin hylättiin katkenneiden takajousien vuoksi.
Enckell ajoi auton korjaamolle, ja uudet jouset tilattiin. Nopeasti kävi kuitenkin ilmi, ettei vanhoissakaan ollut mitään vikaa. Mekaanikon mukaan ne olivat lähes uudenveroisessa kunnossa.
Mutta koska niin oli katsastusasemalla määrätty, vaihdettiin jouset joka tapauksessa.
Enckell vei autonsa myöhemmin takaisin samaiselle katsastuskonttorille ja selitti asian toiselle katsastajalle, joka pahoitteli tapahtunutta ja pyysi täyttämään valituskaavakkeen.
16:01VIDEO: Mitä auton katsastuksessa oikeasti tapahtuu?
Enckell vaati katsastuskonttorilta 270 euroa turhasta jousien vaihdosta ja 25 euroa jälkikatsastuksesta. Katsastuskonttori suostui kuitenkin korvaamaan vain 145 euroa, koska sen mukaan jousia ei olisi tarvinnut vaihtaa. Enckell ei aio tyytyä vastaukseen.
