Tämä automalli on murheenkryyni ylitse muiden – joka viides reputtaa jo ensimmäisessä katsastuksessa

Maamme teillä liikkuu muutama automalli, joista ei viime vuoden ensikatsastuksissa hylätty yhtä ainutta. Toisesta ääripäästä kuitenkin löytyy malli, joka kompuroi ensimmäisessä katsastuksessaan valitettavan usein.
Ensimmäistä kertaa katsastukseen tulevat eli noin kolmevuotiaat henkilöautot menevät tarkastuksesta yleensä hyvin läpi. Traficomin tilastojen mukaan vuonna 2018 ensimmäisen kerran katsastukseen tulleista autoista hylättiin keskimäärin 3,1 prosenttia, kun osuus edellisenä vuonna oli 3,0 prosenttia.
Keskimäärästä oli kuitenkin isoja poikkeuksia molempiin suuntiin.
Yksittäisistä henkilöautomalleista hurjimman kolmevuotiaiden hylkäysprosentin nappasi taas Dacia Sandero. Sanderoista peräti 18,9 prosentissa oli hylkäykseen johtanut vika, useimmiten etuakselistossa.
Valtava vikaisuus ei johtunut siitä, että Sanderoilla olisi ajettu erityisen paljon. Matkamittarilukemien keskiarvo oli 47 000 kilometriä ja mediaani 41 000 kilometriä.
Tilanne oli vain pahentunut vuoden takaa. Vuonna 2017 ensikatsastukseen ajaneista kolmevuotiaista Dacia Sanderoista hylättiin 17,8 prosenttia.
Hyvin ei mene muillakaan Dacioilla, sillä merkin kaikista malleista hylättiin viime vuonna keskimäärin 12,7 prosenttia. Edellisenä vuonna vastaava luku oli 11,6 prosenttia.
Reilusti yli keskiarvon hylkäyksissä päätyivät merkkitasolla myös Fiatit ja Renaultit. Fiatin merkkikohtainen keskimääräinen hylkäysprosentti oli viime vuonna 9,7 ja Renaultin 8,7.
Minit, Suzukit ja Hondat pärjäävät
Paljon keskimääräistä vähemmän merkkikohtaisia hylkäysvikoja oli Mineissä (0,6 prosenttia), Suzukeissa (0,7 prosenttia) ja Hondissa (0,8 prosenttia). Tilaston mallioppilaat olivat Mini Cooper ja Honda HR-V, joiden kummankin mallikohtainen hylkäysprosentti oli pyöreä nolla.
Kolmevuotiaana katsastettujen Mini Coopereiden matkamittarilukemien keskiarvo oli 43 000 kilometriä ja mediaani 39 000 kilometriä. Honda HR-V:llä vastaavat lukemat olivat 51 000 ja 49 000 kilometriä.
Uusimpia autoja hylätään määräaikaiskatsastuksissa eniten jarruista löytyvien vikojen ja puutteiden vuoksi. Vanhempia autoja taas hylätään eniten etuakseliston takia. Myös jousituksessa ja iskunvaimennuksessa löytyvät viat ovat yleinen hylkäysperuste.
Uusimmat
-
18:22
MTV seuraa MM-kisojen puolivälieriä: Toni Söderholmin iso riski kannatti Tshekkiä vastaan – Kanada käynnisti kirin Ruotsia vastaan
-
18:06
Tyylikameleontti Conchita Wurst kohautti vuoden 2014 Euroviisuissa – tähden viimeisimmät kuvat yllättävät jälleen
-
17:58
Ukraina: Venäjällä etulyöntiasema Luhanskissa – Zelenskyi ja Marin tapasivat: MTV seuraa sotaa
-
17:55
Useita kuoli kranaattitulituksessa Harkovassa – asukkaat alkaneet palata takaisin kaupunkiin
-
17:47
Macron kehotti Erdogania kunnioittamaan Suomen ja Ruotsin päätöksiä hakea Nato-jäsenyyttä
-
17:46
Texasissa asuva suomalaisäiti pelkää turtuvansa joukkoampumisiin: "Naapuri kehotti kysymään lasten kavereiden vanhemmilta, missä he säilyttävät aseitaan"
-
17:31
Ravintolarypäs nettosi yhdessä illassa töölöläiskolmion verran – tätä suomalaiset juovat MM-kisoissa
-
17:24
Kimi Räikkönen palaa kilparadalle! Hehkuttaa uutta haastettaan: "Olen aina nauttinut siitä"
-
17:12
Naistenpyörästä oli tuunattu 50-kuutioinen "moottoripyörä": Oulun poliisi narautti lapsen laittoman menopelin kyydistä
-
16:55
"Olet erittäin tervetullut": Katso videolta Marinin ja Zelenskyin lämmin ensitapaaminen – Marin ylisti Kiovaa
-
16:52
Zelenskyi julkaisi yhteiskuvan Sanna Marinin kanssa: "Suomen sotilaallinen apu on meille erittäin arvokasta – kiitos tuesta"
-
16:30
Innostunut koira pukkasi omistajaansa leukaan – vakavat seuraukset: "Painajaismaista"
-
16:29
Saksan huippulupaus nakutti poikkeukselliset lukemat – Lehterältä lennokas ennustus puolustajan tulevaisuudesta
-
16:01
Kansan vihollinen -tähti Kreeta Salminen teki rooliaan varten mittavan taustatyön: "Tunteja vietin niitä asioita lukiessa ja tutkiessa"
-
15:49
Tällainen on Venäjän "musta lista" – monien yritysjohtajien, poliitikkojen ja myös Suomeen kytköksissä olevien pääsy Venäjälle estetty, mukana kolme jo kuollutta
-
15:40
Nuoret miehet pilkkasivat nyrkkeilyn supertähteä – pian oven takana seisoi kaksimetrinen järkäle
-
15:25
Emil Ruusuvuori ei voinut paremmalleen mitään – Ruud marssi voittoon
-
15:25
Zelenskyi: "Riippumatta siitä, mitä Venäjä tekee, joku pyytää aina ottamaan sen toiveet huomioon"
-
15:23
Tehopakki Mikko Lehtonen sanoi Leijonista asian, joka kertoo joukkueesta todella paljon
-
15:05
Jani Toivola pääsi Skandinavian Vogueen – julkaisi upeita kuvia somessaan
-
Lataa lisää