Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Sillanpäälle syyte huumausainerikoksesta

Mediahub
Julkaistu 07.06.2018 15:20

MTV UUTISET-STT

Viihdetaiteilija Jari Sillanpäätä vastaan on nostettu syyte kahdesta huumausainerikoksesta. Helsingin käräjäoikeudesta vahvistettiin STT:lle, että syyte on nostettu tänään. Sillanpään syytteestä kertoi ensin Helsingin Sanomat.

Katso videolta, kuinka Jari Sillanpää avautui huumeidenkäytöstään Enbuske, Veitola & Salminen -ohjelmassa maaliskuussa.

Jutussa on syytettynä 11 muutakin henkilöä. Yhden heistä epäillään tuoneen aineet maahan ja muiden ostaneen huumeita maahantuojalta omaan käyttöön. Epäiltyä maahantuojaa syytetään muun muassa törkeistä huumausainerikoksista. Epäiltyjä ostajia yhtä lukuun ottamatta syytetään perusmuotoisista huumausainerikoksista.

Syytteen tarkempi sisältö tulee julki vasta myöhemmin, kun sen käsittely alkaa käräjäoikeudessa. Epäillyn rikoksen tekoaika on maaliskuussa. Tuolloin Sillanpää jäi mediatietojen mukaan kiinni Helsinki-Vantaan lentokentällä mukanaan pieni määrä metamfetamiinia.

Sillanpää kirjoitti maaliskuun lopussa Facebookissa, että hän on esitutkinnassa myöntänyt hankkineensa metamfetamiinia omaan käyttöön ja juhlissa tarjottavaksi. Huumetta oli hankittu päivityksen mukaan satunnaisesti pieniä eriä vuosina 2014–2017, yhteensä noin 110 grammaa.

Tuomittiin tammikuussa yli 20 000 euron sakkoihin

Sillanpää on tuomittu aiemminkin huumeisiin liittyen. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Sillanpään tammikuussa 50 päiväsakkoon rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta ja kahdesta liikennerikkomuksesta. Sillanpään tuloilla sakkosumma on lähes 24 000 euroa.

Oikeus totesi, että Sillanpää käytti metamfetamiinia ja ajoi huumeen vaikutuksen alaisena Helsingin keskustassa viime syyskuussa. Tuoreimman epäilyn tultua ilmi Sillanpää kertoi Enbuske, Veitola & Salminen -lähetyksessä maaliskuun lopussa olevansa narkomaani ja olleensa alkoholisti. 

Sillanpää on huumepaljastusten jälkeen kertonut myös elämänmuutoksestaan ja kuntokuuristaan. Sillanpään kesäkiertueen on määrä alkaa perjantaina. Taiteilija esiintyy keikkakalenterinsa mukaan parissakymmenessä tapahtumassa eri puolella Suomea.


Lisää aiheesta:

Rikostoimittajan kommentti: Sillanpään rikostutkinnassa paljastui ennenkuulumaton huumeiden käyttötapa – jopa virtsa otettiin talteenJari Sillanpää myönsi huumesyytteet – käytti aineet itse tai tarjosi niitä juhlissaJari Sillanpää saapui hymyillen oikeuteen – "En enää käytä, päihdekatkaisulle ei ole tarvetta"Jari Sillanpään oikeudenkäynti alkaa tänään – näin viihdetaiteilijan huumeiden käyttö tuli ilmiIS: Jari Sillanpään "hovihankkijaksi" epäiltyä miestä epäillään törkeän huumerikoksen lisäksi lapsipornon levittämisestäJari Sillanpäätä syytetään neljästä rikoksesta – huumekäryn lisäksi syyte rattijuopumuksesta ja liikennerikkomuksista
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • pe15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"

  • pe15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • pe13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • pe12:58
    Lahti

    Lahdessa etsitty ampuja saatu kiinni