Helsingin Jalkapalloklubi kukisti sunnuntaina Tammelan stadionilla Tampereella Hongan 2–1 naisten Suomen cupin loppuottelussa. Cupin mestaruus oli HJK:lle historian 18:s ja ensimmäinen sitten kesäkuun 2019.
HJK:n kokoonpanossa oli yhä kaksi vuoden 2019 mestaria eli nyt kapteenina ollut Maaria Roth sekä avausmaalin tehnyt Emmaliina Tulkki. Avausmaalissa myös Hongan puolustaja Nanna Nyman oli lähellä puskea pallon omaan maaliin.
– Pallo taisi osua molempien päähän. Oli hieno keskitys laidalta. Meillä oli ottelussa paljon paikkoja, ja ansaitsimme voiton, Tulkki tiivisti.
Molemmat mestarit ovat pelanneet urallaan myös tamperelaisessa Ilveksessä. Katsojia Tammelassa oli nyt 712.
– Oli mukavaa, kun oli paljon läheisiä katsomossa. En osaa sanoa, oliko tämä uran paras saavutus, pokaaleja on voitettu, sanoi Ruotsin mestaruutta Linköpingissä 2017 juhlinut Tulkki.
Kapteeni Roth antoi tunnustusta Hongalle kovasta taistelusta.
– Oli mukavaa voittaa vanhassa kotikaupungissa, jokin taika tässä oli. Ottelu oli loppuun saakka tiukkaa taistelua, Roth iloitsi.
Roth pelasi Ilveksessä vuoteen 2017 saakka. Tulkki pelasi Ilveksessä viimeksi 2022, ja sen jälkeen hän pelasi Norjassa ja Tshekissä ennen siirtymistään HJK:n riveihin.
