Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
8:00Liike Nytistä sittenkin puolue - vieraana Hjallis HarkimoHjallis Harkimo vieraili Huomenta Suomessa.
Julkaistu 20.09.2019 08:21
Toimittajan kuva

Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

visahogmander

Poliittisena liikkeenä aloittanut Liike Nyt ilmoitti kesäkuussa päätöksestään pyrkiä puolueeksi. Alun perin liikkeen johtoajatus oli toimia puoluejärjestelmän ulkopuolella.

Liike Nyt sai kasaan puolueen rekisteröintiin vaadittavat 5 000 kannattajakorttia ja toimittaa kortit oikeusministeriöön tänään perjantaina.

– Kortteja saatiin kasaan kaikkiaan noin 5 500, liikkeen puheenjohtaja ja ainoa kansanedustaja Hjallis HarkimoHuomenta Suomessa.

– Puolue ei ole meille se tärkein juttu, vaan ykkösjuttu on se meidän alusta, yhdistys, joka päättää näistä asioista. Puolue perustetaan vain siksi, että voimme olla mukana vaaleissa ja muissa.

Lue myös: Harkimo kaipaa politiikkaan lisää oma-aloitteisuutta: "Pieni ryhmä päättää asioista ja muut tulevat perässä kuin köyhän talon porsaat"

Harkimon mukaan päätökset puolueessa tehdään samalla tavalla kuin yhdistyksessä tähän asti.

Hjallis Harkimo ei suostu sijoittamaan puolueeksi muuttuvaa Liike Nytiä oikealle eikä vasemmalle: "Pitää tehdä päätöksiä Suomelle, ei poliittisille ideologioille"

– Nyt perustetaan puolue, siinä menee kuukausi että se on perustettu, sen jälkeen teemme ohjelman sinne. Kaikki tapahtuu meidän nettisaittimme kautta. Siellä äänestetään, ihmiset saavat kertoa, mitä he haluavat, Harkimo sanoo.

– Haluamme muuttaa politiikkaa niin, että ihmiset saavat olla enemmän mukana.

"Keskustalla nyt ei ole minkäännäköistä linjaa"

Kokoomuksesta edellisellä eduskuntakaudella lähtenyt Harkimo perusti liikkeen yhdessä SDP:n entisen puoluesihteerin Mikael Jungnerin ja viiden muun henkilön kanssa.

Liike Nyt on perustellut puolueeksi ryhtymistä muun muassa sillä, että uusi järjestäytymismuoto toisi liikkeelle enemmän vaikutusmahdollisuuksia.

– Emme asemoi puoluetta mihinkään. Jokainen asia otetaan erikseen ja äänestetään. Vasemmistolla ja kokoomuksella on hyviä (pointteja), mutta ne ideologiat ovat täysin vanhanaikaisia. Ne tulevat kuolemaan pikkuhiljaa, Harkimo toteaa.

– Meidän pitää tehdä päätöksiä Suomelle, ei näille ideologioille.

Lue lisäksi: Mikael Jungner Liike nytin rekisteröitymisestä: "Pakko oli nöyrtyä ja ottaa hattu kouraan"

Harkimon mukaan niin sanottu keskitie olisi tänä päivänä paras linja esimerkiksi talousasioissa.

– Se linja ei ole välttämättä oikea, mitä kokoomus ajaa, eikä se, mitä demarit ajavat, vaan jotain siltä väliltä.

Juontaja Jesse Kamras kuittasi väliin, että olisiko sitten keskustan linja oikea.

– No niillä nyt ei ole minkäännäköistä linjaa tänä päivänä, Harkimo kuittaa hymähtäen.

Puolueen perustamiseen vaaditaan kannattajakorttien lisäksi ote yhdistysrekisteristä, jäljennös puolueen säännöistä ja yleisohjelma.

Katso Hjallis Harkimon haastattelu kokonaisuudessaan artikkelin yläosassa.

Lisää aiheesta:

Perussuomalaiset nuoret perustivat uuden järjestön, edellinen lakkautettiin kun puolue katkoi välit – uusi puheenjohtaja haastattelussa: ”Meidän jäsenistömme ei allekirjoita fasismia eikä rasismia”Liike Nyt viimeistelee sääntöjään puolueen perustamista varten – kannattajakorttijahtiin käydään elokuussaJoel Harkimo loikkaa kokoomuksesta Liike Nytiin ja on ehdolla eduskuntaan – Kieltää isänsä painostaneen: "Tuli sellainen fiilis..."Liike Nyt lähtee eduskuntavaaleihin: Harkimo ainoa varma nimi, Jungner kieltäytyi – ehdokkaita luvataan jokaiseen vaalipiiriinHjallis Harkimo purkaa pettymystään politiikkaan: Ei saanut lupailuista huolimatta ministerisalkkua, vaikka vaaleissa tuli 11 000 ääntäHarkimon irtiotto kokoomuksesta ei yllättänyt: "Politiikassa on mahdollista luoda kokonaan uusi tapa toimia"
Liike NytHjallis HarkimoEduskuntaHuomenta SuomiMikael JungnerSDPKokoomusSuomen KeskustaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liike Nyt
  • 6.11.06:34
    Politiikka

    Yle: SDP yhä selvästi suosituin

  • 3.10.14:10
    Työttömyys

    Keskusta ja Liike Nyt haastavat hallitusta: "Suomi on kokoomuksen aikana ajautunut suurtyöttömyyteen"

  • 2.10.14:38
    Työttömyys

    Keskusta ja Liike Nyt tekevät välikysymyksen suurtyöttömyydestä

  • 30.8.15:43
    Hjallis Harkimo

    Hjallis Harkimo: Suomalaisten pitää tehdä enemmän töitä

  • 25.6.10:23
    SuomiAreena2025

    Miten pärjäävät puoluejohtajat SuomiAreenan tentissä? Mukana PS:n vastavalittu varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja