Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hirmuisinkin peto on pentuna suloinen ja valtava yleisövetonaula – eläintarhat houkuttelevat polttariporukoitakin

2:14Milloin ja mistä eläimet ovat saapuneet Korkeasaareen?
Julkaistu 14.07.2017 13:47

MTV UUTISET–STT

Hirmuisimmankin petoeläimen pentu on suloinen otus, kunhan sitä saa katsella turvallisesti aidan takaa. Ranuan eläinpuistossa tämän kesän vetonaula on jääkarhunpentu, Korkeasaaren eläintarhassa Helsingissä taas kolme amurintiikerin pentua.

– Jääkarhunpentu on suurin vetonaula, mikä Ranualla yleensä voi olla. Viimeksi kun meillä oli jääkarhunpentu, kävijämäärässä tehtiin kaikkien aikojen ennätys. Uskon, että tänäkin vuonna päästään aika lähelle, sanoo Ranua Zoon toimitusjohtaja Tommi Hinno.

JääkarhunpentuRanuan eläinpuiston jääkarhunpentu leikkii aitauksen uima-altaassa Ranuan eläinpuistossa 7. kesäkuuta 2017.Handout

Ranuan eläinpuistossa myytiin viime vuonna noin 106 000 lippua. Tänä vuonna jännätään, nouseeko kävijämäärä 150 000:n paikkeille vai vielä suuremmaksi.

Viime marraskuussa syntynyt urospentu on vielä pieni, noin 70-kiloinen. Sen isä painaa noin 700 kiloa ja emo 400 kiloa.

Ähtärin pandat tulevat joulukuussa

Ähtärin eläinpuistoon luvattu kiinalainen jättiläispandapariskunta saapuu joulukuun lopulla, joten pandojen vaikutus eläinpuiston suosioon näkyy vasta ensi vuonna. Aiemmilta vuosilta tutut suosikit ovat kuitenkin paikalla.

– Karhut ovat hyvin suosittuja, samoin esimerkiksi pikkupandat, lumileopardit ja uhanalainen metsäpeura, kertoo Ähtäri Zoon toimitusjohtaja Juhani Haapaniemi.

40028452

Korkeasaareen heinäkuun alku on tuonut runsaasti väkeä. Markkinointipäällikkö Susanna Silvosen mukaan kävijöitä on kertynyt muutamia tuhansia enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.

– Viileys on hyvä, kunhan ei kaatamalla sada. Kun sää on puolipilvinen ja vähän viileä, silloin eläimet ovat virkeitä, vinkkaa Silvonen.

Korkeasaaressa käy puolisen miljoonaa ihmistä vuosittain. Omia tuloja kertyi viime vuonna noin 4,5 miljoonaa euroa. Lisäksi Helsingin kaupunki tukee eläintarhaa.

– Näen taloudelliset tulevaisuudennäkymät hyvin valoisina, sanoo Silvonen.

Lapsiperheitä ja polttariporukoita

Niin Ähtärin ja Ranuan eläinpuistoissa kuin Korkeasaaressakin suunnilleen 60–70 prosenttia kävijöistä on lapsiperheitä.

– Toisaalta tänne tullaan myös nuorten aikuisten porukoilla, esimerkiksi polttareita viettämään. Korkeasaaressa on vietetty myös kihlajaisia ja häitä, kertoo markkinointipäällikkö Silvonen.

Kaikissa kolmessa eläintarhassa suurin osa kävijöistä on Suomesta. Ranuan eläinpuistossa myös talvi on sesonkiaikaa, ja silloin arktisia eläimiä katsomaan tulee paljon ulkomaisia matkailijoita.

40072230

40065602

40065612Riikinkukko Korkeasaaren eläinpuistossa Helsingissä 13. heinäkuuta 2017.Lehtikuva

Haapaniemi, Hinno ja Silvonen arvioivat, että suomalaiset eläintarhat eivät juuri kilpaile keskenään.

– Eläintarhat ovat aika erityyppisiä, ja kävijöistä suurin osa tulee 300–400 kilometrin säteeltä, sanoo Hinno.

Silvosen mukaan myös Tallinnan eläintarha on Korkeasaarelle pikemminkin yhteistyökumppani. Niissä on monia samoja eläinlajeja, ja eläinyksilöitä siirretään tarhasta toiseen. 

Lisää aiheesta:

Pandapentu tulossa! Lumi ja Pyry viettivät pääsiäisenä laatuaikaa – Ähtärin eläinpuistoon odotetaan loppukesästä kolmatta pandaa Mauno Seppäkoski jättää Ähtärin eläinpuiston yli 40-vuotisen työuran jälkeen – miehen sieluneläin on körmyniskainen, lähes tuhatkiloinen visenttiToimitusjohtajan blogi: Pandakaksikosta kasvamassa kestosuosikki – mutta mitä Ähtärissä nähdään seuraavaksi?Ukko, 9, riemastui Ähtärin pandojen lumitouhuista: "En minä tiennyt, että ne kiipeilevät joissain vitsin männyissä" Ähtärin pandoille valmistuu 8 miljoonan euron hulppea koti – "Pandojen saaminen on maailmanluokan ihmeteko"Petoeläinten pennut houkuttelevat yleisöä – Suomen eläintarhat kuvailevat kesää vilkkaaksi
Kotimaa
Ähtärin eläinpuiston välittämä handout-kuva eläinpuistoon mahdollisesti tarjottavista jättiläispandoista Dujiangyan Panda Bases -pandakeskuksessa Sichuanin maakunnassa Kiinassa 6. heinäkuuta 2017.
Handout

Vuoden vanha amurintiikeri Korkeasaaren eläinpuistossa Helsingissä 13. heinäkuuta 2017.
Lehtikuva

Visentti Korkeasaaressa.
Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:48
    Kotimaa

    Lappajärvellä tapahtui jotain mullistavaa 74 miljoonaa vuotta sitten

  • 18:45
    Talous

    Asiantuntijat: Pelko pitää Suomen talouden jalan jarrulla

  • 18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • 17:28
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa

  • 16:41
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut mies on löytynyt