Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsinkiläispappi on täpinöissään avioliittolain vapautumisesta: "Jos tästä rangaistaisiin, se olisi arvovaltatappio kirkolle"

– Kyllähän se aikamoinen arvovaltatappio olisi kirkolle, jos lähdettäisiin pappeja rankaisemaan samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä, arvioi pappi Kai Sadinmaa.
– Kyllähän se aikamoinen arvovaltatappio olisi kirkolle, jos lähdettäisiin pappeja rankaisemaan samaa sukupuolta olevien parien vihkimisestä, arvioi pappi Kai Sadinmaa.Lehtikuva
Julkaistu 27.02.2017 17:05

MTV UUTISET–STT

Keskiviikko on historiallinen päivä paitsi monille samaa sukupuolta oleville pariskunnille, myös monille papeille.

– Aika täpinöissäni olen, täytyy sanoa. Onhan tämä innostava ja jännittävä tilanne kaikin puolin, kuvaa helsinkiläinen pappi Kai Sadinmaa tunnelmiaan.

Sadinmaa osallistuu Vihdoinkin vihille -tapahtumaan vihkimällä ja siunaamalla samaa sukupuolta olevia pariskuntia, kun tasa-arvoinen avioliittolaki tulee voimaan.

Kirkon kanta on, että lainmuutoksesta huolimatta kirkollinen vihkiminen ei ole mahdollista samaa sukupuolta oleville. Vihkivälle papille mahdollisesti koituvien seuraamusten arviointi kuuluu hiippakunnan tuomiokapitulille. Sadinmaan mukaan osa piispoista on antanut ymmärtää, että pappi ei selviäisi huomautuksella.

– Kyllähän se aikamoinen arvovaltatappio olisi kirkolle, jos lähdettäisiin rankaisemaan.

Sadinmaa on kuitenkin varautunut siihen, että joutuu vihkimisten takia tuomiokapituliin keskustelemaan. Henkisesti hän on käynyt läpi mahdolliset seuraamukset, jopa pappisoikeuden menettämisen, vaikkei siihen jaksakaan uskoa.

Jyrkät jakolinjat

Vaikka Sadinmaa suhtautuu itse myönteisesti uuteen avioliittolakiin, hän ei vähättele muutoksen vaikeutta ja kirkon sisäistä kipuilua.

– Tämä on valtavan iso kysymys, joka jakaa kirkon ihan täysin. Yksi merkittävimpiä ja vaikeimpia kysymyksiä kirkolle koko sen historian aikana.

Vihkimiskäytännöistä päättää kirkolliskokous, jossa muutoksen taakse pitäisi saada kolme neljäsosaa edustajista.

Kirkolliskokouksessa aiheesta käytävä keskustelu on Sadinmaan mukaan siistiytynyt, mutta tämä ei kerro vielä näkökantojen lähentymisestä. Herätysliikkeiden vaikutus näkyy vahvasti juuri kirkolliskokouksessa.

– Ne poterot ovat syvät, ylitsepääsemättömän syvät.

Vaikka Sadinmaa ei ole tällä hetkellä seurakuntavirassa, hän arvelee, että avioliittolaki on myös seurakunnissa arka aihe, jota ei välttämättä puida kahvipöydissä.

– Keskustelukulttuuri seurakunnissa on ylipäätään sellainen, että ei siellä sillä tavalla kosketella kipeitä asioita. Tiedetään kyllä, mitä itse kukin on niistä mieltä. 

6:53Papit uhmaavat kirkon vihkilinjaa

Lisää aiheesta:

Piispa perää asiallisempaa keskustelua kirkon avioliittolinjasta: "Lääke kovuuteen tulee ristiltä"Oskarin ja hänen miehensä kirkkohäistä nousi myrsky – parin vihkinyt äiti, poika ja arkkipiispa kertovat MTV:lle, muuttaako kirkko koskaan kantaansa homopareihinHomoparien vihkiminen jakaa kirkon yhä sitkeästi kahtia – vastauksia haetaan kirkolliskokouksessa: "Aikamoinen pattitilanne""Laki on muuttunut ja olemme pattitilanteessa" – samaa sukupuolta olevien vihkimisestä kirkossa kompromissiesitys Homoparit joutunevat odottamaan kirkkohäitä vielä pitkäänArkkipiispa Mäkinen lupaa vihkimiskeskustelulle jatkoa – piispojen kannanotto lisäsi kirkosta eroamisia
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 16:40
    Poliisi

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden

  • 14:53
    Räjähdykset

    Poliisi ei epäile rikosta Joroisten räjähdyksessä

  • 14:51
    Varsinais-Suomi

    Varha pyytää anteeksi