Helsingin käräjäoikeus on tänään antamallaan päätöksellä erottanut lautamiehen eli maallikkotuomarin tämän some-käytöksen takia.
Lautamiehenä toimiva mies oli esimerkiksi jakanut Twitterissä edelleen viestejä, joissa kutsuttiin ihmisiä mielenosoitukseen oikeustalolle MV-julkaisua koskevan oikeudenkäynnin aikaan.
Oikeuden mukaan hän oli myös arvostellut jutun tuomaria ja luonnehtinut MV-julkaisun perustajan Ilja Janitskinin saamaa tuomiota Twitterissä mielenvikaiseksi ja oikeudenkäyntiä Youtubessa poliittiseksi.
Janitskin tuomittiin vuoden ja kymmenen kuukauden ehdolliseen vankeuteen muun muassa MV:ssä julkaistujen rasististen ja loukkaavien kirjoitusten takia.
Tuomio ei ole lainvoimainen.
– Mielenvikainen tuomio. Iljalla ja (toisella henkilöllä) ei ollut pienintäkään mahdollisuutta oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin, hän oli oikeuden mukaan muun muassa tviitannut.
Oikeuden mukaan mies arvosteli Helsingin käräjäoikeuden tuomaria julkaisemalla hänestä ja toisesta henkilöstä kuvan, jonka päälle oli kirjoitettu pilkallinen teksti. 
Mies kertoi oikeudessa olevansa Reformi-nimisen liikkeen ehdokkaana kevään 2019 eduskuntavaaleissa. Liikkeen nettisivujen mukaan sen ehdokkaana toimii myös Janitskin.
Lautamiehen mukaan kyse oli huumorista 
Oikeuskäsittelyä ennen käräjäoikeuden laamanni lähetti lautamiehelle kirjeen, jossa pyysi tätä keskustelemaan kanssaan lautamiehen velvoitteista ja toiminnasta.
