Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hämmentävä "esinahkalamppu" syttyy astetta härskimmällä metodilla: "Tämä vainoaa minua painajaisissani"

Tyler jakoi kuvan lampusta, jonka käyttömetodi on aiheuttanut hämmennystä. Kuvituskuva.
Tyler jakoi kuvan lampusta, jonka käyttömetodi on aiheuttanut hämmennystä. Kuvituskuva.shutterstock
Julkaistu 19.07.2021 20:44

Maria Aarnio

maria.aarnio@mtv.fi

Tyler jakoi seuraajilleen videokuvaa lampusta, jonka astetta erikoisempi käyttömekanismi sai aikaan runsaasti huvittuneita kommentteja.

Hyvästi, kytkimet ja napit! Nimimerkki Tyler jakoi Twitterissä videon lampusta, jonka erikoinen käyttömetodi on aiheuttanut hämmennystä.

Love in light -lamppu pannaan päälle vetämällä musta peitemateriaali alas lampun pintaa pitkin.

– Tämä lamppu vainoaa minua painajaisissani, Tyler toteaa.

Tyler jakoi lamppuvideota Twitter-käyttäjille. Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

Lue myös: Luksustavaratalon naurettavaa "laukkua" pilkataan ankarasti – ei voi edes käyttää kantamiseen

"Genitaalimaisuus" ei ole vahinko

Lampun käynnistysmekaniikka tuo monelle mieleen peniksen ja esinahan – ja niin on ilmeisesti tarkoituskin.

Lampun valmistaja on Monsbyksi itseään tituleeraava, anonyymi taiteilija. Monsbyn mukaan lamppua on kahden vuoden kehitysprosessin aikana kutsuttu esimerkiksi "falloslampuksi" ja "lamppupenikseksi".

– Lampun pääasiallinen idea ei ole sen samankaltaisuus peniksen kanssa, vaikka toki sekin on hauskaa. Kyse on rakkaudesta, valosta ja elämästä. Optimistisin lamppu koskaan, kehittäjä maalailee nettisivullaan.

Lue myös: Uuden PlayStationin design aiheuttaa päänvaivaa: Sony painoi paniikkinappia, kun nolo moka lipsahti julkisuuteen

Lamppu maksaa tonneja

Toinen somekäyttäjä huomauttaa, että taidelamppu kaiken lisäksi kustantaa 3 500 puntaa, siis noin 4 000 euroa. 

Taiteilijan Instagram-tili on ollut olemassa vain viikkoja, joten tietoa lampusta tai sen autenttisuudesta ei juuri ole. Teoksen mukana luvataan kuitenkin aitoustodistus. Nettisivun perusteella lamppua aiotaan myydä noin 50 kappaletta.

"Rakkauslamppu" muistuttaa penistä. Jos julkaisu ei näy, katso se täällä.

Lampusta on myynnissä myös NFT. Se on digitaalinen todiste siitä, että ostaja omistaa kyseisen teoksen. NFT:n avulla henkilö voisi siis omistaa "keräilykappaleen" vaikkapa meemistä tai gif-animaatiosta. 

Lampun NFT maksaa yli 9 000 puntaa.

Lue myös: Digitaalinen taideteos huutokaupattiin 69 miljoonalla dollarilla – tältä nettipostauksista koottu teos näyttää

Penislamppu huvitti netissä

Rohkea design on aiheuttanut huvitusta Twitterissä, ja moni on ilmoittanut myös innokkuudestaan ostaa kyseinen lamppu.

– Tämä on varmaan eurooppalainen, kaikista näkemistäni amerikkalaislampuista puuttuu esinahka, yksi keskustelija heittää.

– Kiitos, että annoit minulle syyn poistua tältä nettisivulta tänä iltana. Olen nyt virallisesti nähnyt tarpeeksi, kiitos, mukavaa päivänjatkoa, toinen päivittelee.

Lue myös: Uusista Crocseista maksettu jopa yli 900 euroa – muotitalon uutuus pöyristyttää: "Olkaa kilttejä ja kertokaa, ettei tämä ole totta"

Lue myös: Maksaisitko tästä tonneja? Louis Vuittonin "nukkepaitaa" nälvitään somessa: "Suunnittelijoilla on ideat lopussa"

Entä maistuisiko tällainen jälkiruoka? Amerikkalaisleipuri loihtii melkoisen tuhteja makeita herkkuja someen:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähteet: Twitter.com/tyler_posting, Monsby.com, Yle.fi

Lisää aiheesta:

Kaivatko suolakurkut pois hampurilaisestasi? Matthew aikoo tienata omallaan tuhansiaKoronaohjeistuslappuun lipsahti K18-tason virhe: "En usko, että tuo on yskivä emoji..."Äiti lisäsi lastensa eväsrasioihin alkoholittomia drinkkejä: "Täydellinen lisä koulujen lounaille" – kaikkia ei "vitsi" naurattanutMaksaisitko tästä tonneja? Louis Vuittonin "nukkepaitaa" nälvitään somessa: "Suunnittelijoilla on ideat lopussa"Michael pyysi nettikansaa sisustamaan puolestaan – näin kävi: "Kuinka paljon vihaat meitä nyt?"Uutuuskorun härski ulkonäkö sai kaksimieliset irvailemaan estoitta: "Onko suunnittelutiimissänne yhtään naisia?"
Mitä ihmettä?TaideSisustusSosiaalinen mediaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • 8.10.19:10
    Chile

    Maailman kuivimmassa paikassa tapahtui ihme

  • 5.10.07:35
    Niksit

    Raivostuttavan muovipakkauksen avaaminen onkin yllättävän helppoa – ja onnistuu ilman saksia!

  • 24.9.18:58
    Ikääntyminen

    Oletko syntynyt 1980-luvulla? Kaikki nämä arkiset asiat ovat sinua nuorempia

  • 22.9.20:08
    Luonto ja eläimet

    Taloyhtiötä Saksassa piinannut "nuorisoporukka" olikin etana

  • 15.9.14:15
    Raha

    Ruotsalaismiehen luottokortti lakkasi toimimasta – syy yllätti virkailijatkin