Saksan poliisi on vapauttanut 26-vuotiaan naisen, jonka uskotaan olleen vangittuna äitinsä asunnossa mahdollisesti jopa vuosia, kertoo The Guardian.
Poliisi löysi naisen tiistaina ”huonokuntoisena ja laiminlyötynä” roskien täyttämästä asunnosta Rosenheimista, Etelä-Saksasta. Poliisin puhemiehen mukaan nainen on lähetetty psykiatriseen sairaalaan. Naisen on kerrottu kärsivän oppimishäiriöistä.
– Kommunikointi hänen kanssaan on todella, todella vaikeaa, puhemies Stefan Sonntag kertoi DPA uutistoimistolle.
Poliisi onnistui löytämään naisen sattumalta, sillä he olivat saapuneet asunnolle toimeenpanemaan häätöä.
Äiti yritti paljastuessaan itsemurhaa?
Viranomaisten pyrkiessä sisään asunnon 54-vuotias vuokralainen, jonka uskotaan olevan vangitun naisen äiti, yritti itsemurhaa hyppäämällä rappukäytävän porraskuiluun. Nainen sai pudotuksesta vakavia vammoja ja hänet kiidätettiin sairaalaan.
Kun poliisit pääsivät lopulta asuntoon, he löysivät vangitun naisen lukitun oven takaa.
– Uskomme, että hän on vuokralaisen tytär. Hän oli fyysisesti heikossa kunnossa ja asunut siellä kauan, mahdollisesti vuosia, poliisin puhemies Sonntag kertoi rosenheim24.de-uutissivustolle.
Nimettömänä esiintynyt naapuri kertoi uutissivustolle asuneensa viereisessä asunnossa vuodesta 2003 lähtien. Hän kertoi, ettei ollut nähnyt 26-vuotiasta naista kertaakaan.