Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Hämmentävän valinnan tehnyt SaiPa-puolustaja ylivoimainen kärki tärkeässä tilastossa – asiantuntijat äityivät kiivaaseen väittelyyn toiminnan tarpeellisuudesta

8:57"Millä sä pysäytät ittes?"– blokkauskeskustelu rikkoi harmonian Hockey Nightin studiossa"Millä sä pysäytät ittes?" – Blokkauskeskustelu rikkoi harmonian Hockey Nightin studiossa.Mikko Lieri / All Over Press
Julkaistu 28.02.2021 11:26
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Laukausten blokkaaminen käynnisti kiivaan keskustelun C Moren kiekkostudiossa lauantain SM-liiga-kierroksella. Asiantuntijat Ismo Lehkonen ja Lasse Kukkonen puolustivat kiivaasti kantojaan.

SaiPan puolustaja Mario Grman komeilee ylivoimaisena kärkenä SM-liigan blokkitilastossa. Kaikkiaan 101 laukausta on kauden aikana pysähtynyt Grmanin kehoon. Ero kakkoseen on huima, sillä seuraavana tulevalla Jukureiden Mikko Kokkosella blokkeja on 65. Ässien Kasper Kotkansalo on kolmas 58 blokilla.

Erikoiseksi tapauksen tekee se, että Grman pelaa ilman alasuojia. Mies kertoo laittavansa kättä eteen, kun laukaus lähtee.

LUE MYÖS: Tapparan hylätty maali nostatti kovan keskustelun – Lasse Kukkosella ehdotus uudeksi säännöksi

C Moren asiantuntijan Lasse Kukkosen Grmanin tapa ainakin saa hämilleen. Kukkonen ei ole pitkällä urallaan törmännyt vastaavaan.

– Ottaisin kiekon mieluummin naamaan, Kukkonen nauresekelee.

Katso alla olevalta videolta, miten Grman perustelee valintaansa.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

8:57"Millä sä pysäytät ittes?"– blokkauskeskustelu rikkoi harmonian Hockey Nightin studiossa

Mutta kannattaako laukausten eteen syöksyminen ylipäätään? Ismo Lehkosen mukaan yleisesti ottaen ei.

– Totta kai silloin tällöin joutuu blokkaamaan, mutta tämä on ylivoimaisesti paras tapa puolustaa laukauksia, Lehkonen sanoo ja heiluttaa kädessään olevaa mailaa.

– Lapa on loistava väline sitä varten, että puolustetaan laukauksia nälkäisellä mailalla.

LUE MYÖS: Eetu Laurikainen, 28, oli koko syksyn työttömänä – nyt hän loistaa kirkkaana SM-liigatähtenä

Lehkosen ajattelussa valmentajan ensisijainen tehtävä on tuoda voittoja joukkueelle. Toisena tulee pelaajien suojeleminen. Blokatessa loukkaantumisia tulee väkisin, joten junioreille tulisi hänestä opettaa toisenlaista puolustamista.

– Kiekko tulee niin kovaa. Yksikin laukauksen blokkaaminen… mieluummin opetellaan jalkatyö kunnolla ja pumpataan lähelle pelaajaa ja nälkäinen maila, Lehkonen sanoo.

Kukkonen tunnustaa Lehkosen näkökulman juniorien opettamisesta, mutta SM-liigassa voittamisessa blokkaamisella on entisen mestaripuolustajan mukaan tärkeä rooli.

– Se on paras keino tuoda porukkaa yhteen, Kukkonen sanoo.

Kukkonen muistuttaa, ettei pelitilanteita voi valita. Tilanteen tullessa eteen tulee toimia.

– Välillä joudutaan tilanteisiin, joissa blokataan kiekkoja. Opetetaanko blokkaamista oikeasti? Sitä voi tehdä osaamisella tai tyhmästi. Välillä loukkaantuu. Ei voi poistaa kaikkia loukkaantumisia, mutta sitä voi tehdä viisaammin.

Entä mitä Ismo Lehkonen inhoaa blokkaamisessa yli kaiken? Katso vastaus ja koko kiivaaksi äityvä keskustelu pääkuvan videolta.

Lisää aiheesta:

Karri Kivi ällistyi – Liigan avausviikolta paljastui hengästyttävä fakta: "Voiko pitää paikkansa?"Kommentti: SM-liigan kaikkien aikojen kevään alla kytee kuohuttavalla tavalla – tästä on kyseKommentti: Tässä on Suomi-kiekon Dennis Rodman – tulikuuma peluri saatava Jukka Jalosen MM-LeijoniinSM-liigan tähtipelaajan tapa kauhistuttaa asiantuntijoita: "Todella huolestuttavaa" – pistetykki tiedostaa itsekin suuren vaaranSM-liigan kummajaisella häkellyttävä saldo sadan ottelun jälkeen – miten tämä on edes mahdollista nykyjääkiekossa? "Kieltämättä aika mielenkiintoinen suoritus"Leijonat-pakin laukauksesta liikkeellä värikkäitä tarinoita – vastasi nyt maalilla MM-kisoissa: ”Kumma juttu, että hän noin sanoo”
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen19:30
    Jääkiekko

    SM-liigan tuhoutumispuheet lähtivät laukalle Ruotsissa

  • Eilen19:10
    Kalervo Kummola

    Kalervo Kummolalta jykevä mielipide Suomen suuresta kiekkokohusta – "Pitäisi päästä eroon"

  • Eilen17:33
    SaiPa

    Rajuja syytöksiä: Nyt puhuu Tero Lehterä – "Muistan asiat aika eri tavalla"

  • Eilen16:47
    Jääkiekko

    SM-liiga lyttää suurseurojen kohusuunnitelmat: "Kova uho on päällä"

  • Eilen16:22
    MTV Uutiset Live

    Jättitiedote ravisuttaa kiekkokansaa, onko SM-liigan tulevaisuus todella vaakalaudalla? – "Tämä herättää kaikki"