Jalkapallon MM-kisoissa Qatarissa nähtiin poikkeuksellinen tilanne, kun Turkin TRT-kanavan selostaja Alper Bakırcıgil oli korvattu toisella selostajalla Marokko-Kanada-ottelun puoliajalla. Bakırcıgil oli maininnut lähetyksessä ennen selostajan vaihtamista Turkin maajoukkuelegendan Hakan Sükurin nimen. Aiheesta uutisoivat useat turkkilaismediat kuten Cumhuriyet.
MAINOS
Jalkapallon MM-kisat 2026
11.6.–19.7.MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla 52 MM-turnauksen ottelua suorina lähetyksinä! Otteluohjelman näet tästä linkistä.
LUE MYÖS: Kanadan maalivahti teki karmivan virheen– tähtihyökkääjä sai nautiskella pallon tyhjään maaliin
LUE MYÖS: Jari Litmaselta kovaa puhetta MM-kisojen kohuhetkestä – "Kyseenalaistan tämän tilanteen"
Marokon Hakim Ziyech oli viimeistellyt ottelun avausmaalin jo neljännellä minuutilla. Bakırcıgil oli tässä kohtaa muistuttanut katsojia, että miesten MM-kisahistorian nopeimman maalin on tehnyt Sükur (vuoden 2002 MM-pronssiottelussa 11 sekunnin pelin jälkeen).

