Miten aivoja hiotaan huippukuntoon? Erilaisilla treenausmetodeilla tietysti. Myös neurologian erikoislääkäri vahvistaa, että aivoja voi treenata.
Mitä olinkaan tekemässä? Missäs ne avaimet ovatkaan? Miksen voi unohtaa sitä ilkeää juttua, jonka työkaveri heitti viime viikolla?
Koska aivosi eivät ole treenatut. Tämän voi päätellä, kun kuuntelee Reidar Waseniuksen puheita. Wasenius on titteliltään aivovalmentaja eli personal brainer.
Aivovalmentaja auttaa Waseniuksen mukaan ihmisiä kahdessa asiassa: ymmärtämään, miten aivot toimivat, sekä kehittämään itseään ja omia mielen kykyjään.
– Ihminen tulee taitavammaksi keskittymään häiriöistä huolimatta, muistamaan ja oppimaan asioita, esimerkiksi olemaan määrätietoisempi, ettei lepsuile päätöksissään, Wasenius sanoo.
Aivovalmentajalle ei ole omaa koulutusta. Waseniuksen mukaan tausta psykologiassa, viestinnässä tai vuorovaikutuksessa antavat hyvän pohjan alalle.
– Tosiseikka on se, että jatkuvasti tehdään uusia löytöjä aivoista. Ihmismieltä opitaan mallintamaan taitavammin ja tarkemmin. Tämä tarkoittaa, että alalla toimivat henkilöt, jotka auttavat ihmisiä kehittämään kykyjään, tulevat monen eri taustan omaavina alalle. Varsinaista koulutusta ei ole.


