Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
4:35Halla-aho syyttää ulkoministeri Haavistoa valehtelusta al-Hol-operaatiossa:"On mitä ilmeisintä, että hän ei ole puhunut totta eduskunnalle"
Julkaistu 13.12.2019 16:55

Salla Laurila

Oppositiojohtaja Jussi Halla-aho kertoo MTV Uutisille, että perussuomalaiset aikoo ensi viikolla välikysymyksessään tiedustella tarkasti eduskunnalta, miksi al-Holin leirin suomalaisten palauttamiseksi suunnitellusta, mahdollisesta operaatiosta ei ole kerrottu tarkemmin julkisuuteen.

– Haluamme tietää, miten päätöksentekoprosessi on tapahtunut ulkoministeriössä ja hallituksen sisällä, ja toisaalta vaadimme selitystä sille, miksi eduskuntaa on johdettu harhaan, kun eduskunta on näistä asioista hallitukselta tiedustellut, Halla-aho kommentoi.

Hallitus ei ole kotiuttamissuunnitelmista puhunut julkisesti. 

Kotiuttamisesta on kuitenkin MTV Uutisten ja usean muun median tietojen mukaan laadittu syksyn aikana suunnitelma ulkoministeriössä. Niistä ei ole kuitenkaan tehty julkista poliittista päätöstä. 

Poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen kertoi hiljattain tienneensä viikkotasolla mahdollisesta ajankohdasta, jolloin suomalaiset saatettaisiin kotiuttaa leiriltä. 

MTV Uutisten tietojen mukaan hallitus aikoo tehdä poliittisen linjauksen leirin suomalaisten kohtalosta maanantaina.

Syyttää valehtelusta

Perussuomalaisten puheenjohtaja sanoo, ettei ulkoministeri  ole puhunut totta mahdollisesta operaatiosta.

Halla-aho tylyttää vihreitä ja Pekka Haavistoa al-Holin mahdollisesta palautusoperaatiosta – "Vaadimme selitystä sille, miksi eduskuntaa on johdettu harhaan"

Pekka Haavisto

Lue myös: Kuka sanoi mitä ja milloin – joko menit sekaisin al-Hol-vyyhdin kiemuroista? Tässä umpisolmun merkittävimmät käänteet

– Haavisto on kiistänyt, että mitään suunnitelmaa al-Holin leirin Suomen kansalaisten kotiuttamiseksi olisi ollut ja saman viestin olemme saaneet korkealta virkamiestaholta.

– Nyt näyttää täysin selvältä, että tässä on pitkään jo ollut hyvin yksityiskohtainen suunnitelma näiden ihmisten tuomiseksi yleisöltä, medialta ja eduskunnalta piilossa.

Politiikan kuuma peruna

Al-Holin leirin kysymys on ollut politiikan kuuma puheenaihe pitkin viikkoa ja se on repinyt hallituspuolueidenkin yhtenäisyyttä.

Muun muassa keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni on useaan otteeseen vaatinut, että vain leirin lapset tuodaan takaisin Suomeen.

Lue myös: Eduskunta kuumeni al-Holista: Syytöksiä pelkuruudesta ja vastuun pakoilusta sekä vaatimuksia lisätiedosta – Haavisto: "On asioita, jotka ovat erittäin luottamuksellisia"

Halla-aho on kertomansa mukaan ”esittänyt hyviä neuvoja” keskustalle ja sosiaalidemokraateille siitä, millaisia johtopäätöksiä Haaviston toiminnasta tulisi tehdä.

– Näiden puolueiden, varsinkin keskustan ja sosiaalidemokraattien, on hyvä ymmärtää, että tämä on vihreiden toimintakulttuuria ja samaa on luvassa niin sisä- kuin ulkoministeriön puolella seuraavat 3,5 vuotta, jos hallituskumppanit eivät tee tästä johtopäätöksiä, toivon että he tekevät. 

Lisää aiheesta:

Pääministeri Marin kovisteli oppositiota välikysymyskeskustelussa: "Eikö teitä hävetä?" Jussi Halla-aholta taas kovaa kritiikkiä Haavistolle: "Ulkoministeri laatii suunnitelmia salassa eikä anna edes kysyttäessä tietoa"Puolueiden välit ovat kiristyneet al-Holin sekavan tilanteen vuoksi – hallitus viilaa vastaustaan opposition välikysymykseenIS: Pekka Haavisto lähetti hallituskumppaneille salaisen ohjeistuksen al-Hol-kysymyksiin vastaamisesta – oppositio ärähtää: "On yritetty sooloilla ja jälkeenpäin paikata"Eduskunta kuumeni al-Holista: Syytöksiä pelkuruudesta ja vastuun pakoilusta sekä vaatimuksia lisätiedosta – Haavisto: "On asioita, jotka ovat erittäin luottamuksellisia"Koko oppositio mukaan al-Hol-välikysymykseen – "Kauanko hallitus ja asianosaiset ministeriöt ovat tienneet kotiuttamissuunnitelmista?"
Jussi Halla-ahoHallitusPekka Haavistoal-HolPerussuomalaisetMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jussi Halla-aho
  • 13.10.16:22
    Politiikka

    Orpo kosiskeli perussuomalaisia hallituskumppaniksi SDP:n vaalivoiton jälkeen, kertoo uutuuskirja

  • 29.9.19:04
    Politiikka

    Halla-aholta kyseltiin harvinaisia kysymyksiä: "Mikä on rakkauden merkitys?"

  • 22.9.15:52
    Islanti

    Islannin presidenttipari valtiovierailulle Suomeen lokakuussa

  • 4.9.08:37
    Eduskunta

    Kansanedustajille lisää rahaa – suurin korotus Halla-aholle

  • 1.9.16:14
    Politiikka

    Tuulia Tiihosesta Jussi Halla-ahon erityisavustaja