Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Häkkisen mestaruusmarssi alkoi Coulthardin uhrautuvalla eleellä – "Davidin teko oli suurenmoinen"

This content is subject to copyright.
Julkaistu 31.12.2017 07:03
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Mika Häkkiselle epähuomiossa tapahtunut virhe olisi voinut maksaa arvokkaita pisteitä vuoden 1998 formula ykkösten MM-taistelussa ilman tallikaveri David Coulthardin jaloa peliliikettä kauden avanneessa Australian osakilpailussa.

Edellisen kauden päätteeksi voittotilinsä Espanjan Jerezissä avannut Häkkinen pääsi maaliskuun kaudenavaukseen paalupaikalta lyötyään toista McLarenia ajaneen Coulthardin aika-ajossa neljällä sadasosalla.

Ferrarista ei ollut uhkaajaksi aika-ajoissa eikä Michael Schumacher pystynyt ajamaan hyvästä startistaan huolimatta kuin viisi kierrosta ennen moottorin laukeamista.

McLarenit pitivät kisassa ylivoimasta kaksoisjohtoa, kun Häkkinen tuli puolivälin jälkeen kutsumatta varikolle. Suomalaiskuski väitti kuulleensa komennon tiimiradiossa, mutta joutui väärinymmärryksen takia ajamaan varikkosuoran läpi takaisin radalle, minkä seurauksena Coulthard otti kärkipaikan. Myöhemmin tallipomo Ron Dennis väitti radioviestin olleen jopa tahallinen sabotaasi.

Häkkinen oli varikkokäyntien jälkeen pahimmillaan yli 13 sekuntia skottia perässä, mutta onnistui varsin nopeasti kuromaan eron kiinni. Viimeisillä kierroksilla Coulthard jäi odottamaan suomalaista ja päästi tämän ohi kolme kierrosta ennen maalia menettäen tallikaverilleen neljä MM-pistettä.

– Se, mitä David teki, oli aivan suurenmoista. Monikaan kuski historiassa ei ole tehnyt tällaista, joten minun täytyy kiittää häntä suuresti, Häkkinen lausui lehdistötilaisuudessa sen jälkeen, kun oli puhjennut kyyneliin palkintopallilla.

Ilman tuota pistepottia Häkkinen olisi ollut kauden päättävään Japanin osakilpailuun lähdettäessä tasapisteissä Schumacherin kanssa. Nyt hän pääsi viimeiseen kisaan neljän pisteen johtoasemasta, minkä ansiosta hänelle olisi riittänyt mestaruuden varmistamiseen kakkossijakin.

Kuinka titteli ratkesi ja mitä muuta kauden aikana tapahtui? Siitä lisää vuoden 1998 kausikoosteessa, joka esitetään C More Max -kanavalla ja cmore.fi-suoratoistopalvelussa sunnuntaina kello 18.00. Dokumentti on katsottavissa jo nyt C More -suoratoistopalvelusta.

Jaksoesittelyt ja lähetyspäivämäärät löydät tästä jutusta.

Lisää aiheesta:

Yökerhosta hurjaan ulosajoon: Mika Häkkisen kanssa mestaruudesta taistellut Eddie Irvine tuhosi vuoden 1999 MM-saumansa karulla tavallaVuoden 1998 mestaruussauma vei Mika Häkkiseltä kaiken huomion – ”Mielessä ensimmäisenä aamulla ja viimeisenä illalla”Yksi F1-historian tunteikkaimmista voitoista oli kuin sadusta – ”Tulen muistamaan sen aina”Häkkisen supernousu alkoi McLaren-draamasta: "Tämä oli kauhuskenaarioni"Häkkisen voittoa edelsi karmeita ongelmia – tunnusti salaa nauttineensa tästä rumasta keskeytyksestäHamiltonin klassikkomokasta 10 vuotta – Räikköselle mestaruussauma kuin taivaan lahjana
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"