Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Haaviston lausunto perussuomalaisista tyrmättiin omien joukosta – "Edellytyksiä tällaiselle yhteistyölle ei ole"

2:02Vihreiden Pekka Haavisto joutui pyörtämään puheensa  hallitusyhteistyöstä
Julkaistu 14.12.2018 18:53
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

@VesaKallionpaa

Vihreiden puheenjohtaja Pekka Haavisto joutui tänään nopeasti muuttamaan lausuntoaan hallitusyhteistyöstä perussuomalaisten kanssa. Haavisto sai sitä ennen tyrmäävää palautetta vihreiden kansanedustajilta muun muassa sosiaalisessa mediassa.

Vihreiden puheenjohtaja Pekka Haavisto joutui tänään omiensa pyöritykseen. Haavisto sanoi Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa, että hän ei etukäteen sulje pois hallitusyhteistyötä edes Jussi Halla-ahon (ps.) johtaman perussuomalaisten kanssa.

Sosiaalisessa mediassa ainakin kansanedustajat Ville Niinistö (vihr.) ja Emma Kari (vihr.) tuomitsivat hallitusyhteistyön perussuomalaisten kanssa mahdottomaksi.

Tyrmäys vihreiltä kansanedustajilta

Vihreiden eduskuntaryhmässä Haaviston sovitteleva tyyli hallitysyhteistyöhön tyrmättiin laajasti.

– Näen hallitysyhteistyön kyllä melko lailla mahdottomaksi juuri perussuomalaisten kanssa. Olemme ihmisoikeus- ja pakolaiskysymyksissa niin eri linjoilla, totesi kansanedustaja Johanna Karimäki (vihr.).

Karimäen mielestä oli hyvä, että Haavisto myöhemmin tarkensi lausuntoaan.

– Tulkitsin, että Pekka haluaa sanoa, että asiat ratkaisevat. On päivän selvää, että asioiden näkökulmasta meillä ei ole tilaa samassa hallituksessa perussuomalaisten kanssa, totesi puolestaan kansanedustaja Olli-Poika Parviainen (vihr.)

Parviaisen mielestä aika on nyt ehkä sellainen, että on syytä olla erittäin tarkka mitä sanoo, ettei tule väärinymmärryksiä.

– Me puolustetaan itsestään selvästi ja yksiselitteisesti ihmisoikeuksia ja ihmisarvoa ja me olemme valmiit yhteistyöhön kaikkien niitten puolueitten kanssa, jotka sitoutuvat näihin samoihin arvoihin. Itse kyllä näen aika selvästi, että perussuomalaisten kanssa edellytyksiä tällaiselle yhteistyölle ei ole, muotoili hallituspohjatyrmäyksensä kansanedustaja Emma Kari (vihr.).

Puheenjohtaja mieli muuttui nopeasti

Haavisto joutuikin nopeasti tarkentamaan kantaansa hallitusyhteistyöhön.

– Emme tietenkään osallistu sellaiseen hallitusyhteistyöhön, jossa olisi esimerkiksi maahanmuuttovastaisuutta tai haluttaisiin erota Euroopan Unionista tai sulkea rajat. Nämähän ovat niitä teemoja, joilla perussuomalaiset nyt tällä eduskuntakaudella ovat liikkeellä, totesi Haavisto.

Haaviston mielestä mitään puoluetta ei pitäisi Suomessa kuitenkaan demonisoida.

– En ole yleensä nostanut kättä niissä äänestyksissä, joissa kysytään mitä puolueita haluatte tai ette halua hallitukseen. Näin juuri siksi, että on tärkeää mennä ohjelma edellä. Asiat ratkaisee ja tietysti asiakysymyksissä olemme hyvin eri linjoilla perussuomalaisten kanssa.

Saattaa vahvistaa vastakkainasettelua

Vihreiden inhoreaktio perussuomalaisten linjauksiin tuli tänään kuitenkin selväksi, mikä saattaa vahvistaa poliittista vastakkainasettelua. Siitä voi olla hyötyä myös perussuomalaisille.

Sinisten puheenjohtaja Sampo Terho (sin.) sanoi EK:n vaalitentissä, että silloiset perussuomalaiset Timo Soinin (sin.) johdolla juuri pyrkivätkin virallisen opposition asemaan. Silloin puolue sai jytkyvoiton.

Lisää aiheesta:

Hallitus, Purra ja Rydman saivat luottamuksen – "Jos tällaisia kohuja tulee taas eteen, tilanne on arvioitava välittömästi uudelleen"Halla-aho kiistää väitteet juutalaisvastaisuudesta – "Täysin järjetön väite"MTV:n tentti: Vihreiden puheenjohtaja Pekka Haavisto kummasteli perussuomalaisten retoriikkaa – tyrmää hallitusyhteistyön, joka "kannattaa rasismia"Maahanmuutto kiristi tunnelmaa vaalitentissä: Sipilä puolusti lupaustaan, Haavisto otti etäisyyttä lentokoneprotestiin – Orpolta syytöksiä vihanlietsonnasta: "Tuolta Jussin joukkueesta he tulevat"Suostuuko kukaan yhteistyöhön perussuomalaisten kanssa? Halla-aho pitää irtisanoutumisia propagandana – "Mielestäni on aika lapsellista..."Erikoishaastattelu: Osa sukulaisistakaan ei tiedä, mitä puoluetta Simon Elo, 31, edustaa – poliittisen uransa jo "tuhonnut" kertoo, miten gallup-inhokki siniset pärjää sittenkin vaaleissa
PolitiikkaPekka HaavistoVihreätKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 17:44
    Alkoholi

    "Haitat Suomeen, voitot ulkomaille" – näin eduskunta kuohui alkoholin kotikuljetuksesta

  • 17:02
    Dronet

    Putinin droonit piinaavat Eurooppaa: "Miten tätä ei ole saatu yli kolmessa vuodessa kuntoon?"

  • 15:41
    Veneet ja laivat

    Voisiko Trump haluta Suomelta jopa 15 jäänmurtajaa? Asiantuntija kertoo, kauanko megadiilistä olisi iloa taloudelle

  • 14:36
    Matti Vanhanen

    Tältä näyttää Matti Vanhasen muotokuva, mukana historiallinen 188–8-viesti

  • 14:31
    Ben Zyskowicz

    Historiaa perjantaina tekevästä Ben Zyskowiczistä ensimmäinen kuva julki vakavan sairastumisen jälkeen