Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Haalarikamerat tulevat jokaiselle poliisilaitokselle – käyttöön esimerkiksi kotietsinnöissä ja väärin pysäköityjen autojen kuvaamisessa

6:44Poliiseille haalarikamerat koko Suomeen – näin videoita käytetäänPoliiseille haalarikamerat koko Suomeen – näin videoita käytetään.
Julkaistu 14.04.2021 09:55
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Poliisien haalarikameroita on testikäytetty Helsingissä ja Itä-Uudellamaalla muutaman vuoden ajan. Kokemukset ovat olleet sen verran hyviä, että kevään aikana niitä tulee jokaiselle poliisilaitokselle. 

Poliisihallituksen poliisijohtajan Sanna Heikinheimon mukaan haalarikameraa käytetään apuna poliisien tehtävien hoitamisessa. 

– Kamera laitetaan haalariin kiinni. Päälle kamera kytketään, kun se nähdään tarpeelliseksi. Myöhemmin tarkastellaan, että tallennetaanko se tieto vai eikö. Se tallennetaan esimerkiksi todistelutarkoituksessa.  

Heikinheimon mukaan kamerakuvaa on jo käytetty rikosoikeudenkäynnissä todisteena. 

Käyttöön esimerkiksi kotietsinnöissä

Kameraa voidaan myös hyödyntää esimerkiksi kotietsinnöissä tai väärin pysäköityjen autojen kuvaamisessa. 

– Jos poliisi on mielenosoituksessa ja käskee porukan hajaantumaan, mutta he eivät noudata käskyä, niin tilanne voidaan kuvata. 

Monissa tehtävissä kamera voi taltioida kuvaa myös sivullisista. Tehtävien ulkopuolisilla henkilöillä ei ole suoranaista oikeutta vaatia heistä otettujen kuvien poistamista.

– Lähtökohta haalarikameran käytössä on avoimuus. Mahdollisuuksien mukaan poliisi ilmoittaa, jos he kuvaavat tilanteen. Voidaan myös näyttää jo tilanteessa henkilölle, että tällaistä kuvaa otettiin. 

Kamera antaa oikeusturvaa

Monille suomalaisille haalarikamerat ovat vielä käytännössä tutumpia amerikkalaisista poliisivideoista.  

Viime viikolla Yhdysvaltain Minneapolisissa poliisi ampui miestä kuolettavasti auton pysäyttämisen yhteydessä. Poliisin mukaan tarkoitus oli käyttää lamaannutinta, mutta poliisi käyttikin asetta.  

Kaikki tämä taltioitui haalarikameralle. Miten poliisijohtaja Heikinheimo suhtautuu tilanteisiin, joissa poliisin oman edun mukaista voisikin olla pitää kamera suljettuna? 

– Tietysti haalarikameran käyttöönottopäätös on poliisin vastuulla. Toki esimiehet voivat ohjata kameraa käyttämään, Heikinheimo sanoo.

Heikinheimo kuitenkin toteaa, että yksi kameran käyttötarkoituksista on se, että poliisi voi osoittaa toimineensa toisin kuin on väitetty. 

– Tämä on yksi hyvä käyttökokemus, joka haalarikameroista on saatu. Haalarikameran käyttö on poliisin oikeusturvan kannalta merkittävää. 

Lue myös: Rikosasiantuntija kritisoi poliiseille annettua ohjetta haalarikameroiden käytöstä: "Ongelmallista, että yksittäinen poliisi voi päättää, mitä kuvamateriaalia säästetään"

Lisää aiheesta:

Poliisi vaihtaa ongelmallisiksi havaitut haalarikamerat "ryhmävideopalvelujärjestelmään" Rikosasiantuntija kritisoi poliiseille annettua ohjetta haalarikameroiden käytöstä: "Ongelmallista, että yksittäinen poliisi voi päättää, mitä kuvamateriaalia säästetään"Poliisi on testannut vartalokameroita Helsingin poliisilaitokselle jo viisi vuotta – miksi ne eivät ole vieläkään maanlaajuisessa käytössä? "Piikki osuu syvälle itsetuntoon" Poliisin haalarikameroiden käyttöönotto viivästyy edelleen – poliisien työtä saatetaan ajoittain seurata suorana lähetyksenäHelsingin poliisilla on käytössä 30 haalarikameraa – näin ne toimivatTässä poliisin uusi työkalu: Vartalokamera tallentaa sen, minkä poliisi näkee
PoliisiUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • Eilen21:48
    Kadonneet

    Espoossa kadonnut nainen löytyi

  • Eilen20:55
    Liikenneonnettomuudet

    Enossa kuolonkolari

  • Eilen16:17
    Ryöstöt

    14-vuotias ryöstettiin törkeästi – tunnetko henkilöt poliisin kuvassa?

  • Eilen15:23
    Henkirikokset

    Naapuri järkyttyi Lohjan epäillystä vauvamurhasta: "Olisin pystynyt ehkä auttamaan"

  • Eilen14:45
    Räjähdykset

    Yhtä epäillään rikoksesta Mellunkylän kaasuräjähdyksessä