Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Grahn-Laasonen ymmärtää ilmastolakkoilevia koululaisia – Opetushallitus ei hyväksy toistuvaa lakkoilua

Com.Pic.- Kuvatoimisto / Mauri Ratilainen/All Over Press
Julkaistu 14.03.2019 18:00

MTV UUTISET – STT

Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) pitää koululaisten ilmastolakon viestiä tärkeänä. Opetushallitus ja Suomen Vanhempainliitto puolestaan pohtivat, miten nuorten halu yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen huomioitaisiin jatkossa.

Perjantaina järjestettävillä koululakkotapahtumilla nuoret osoittavat mieltään ilmastonmuutoksen pysäyttämiseksi 16-vuotiaan ruotsalaisen Greta Thunbergin innoittamana.

Helsingissä on suunniteltu marssi Senaatintorilta eduskuntatalolle. Myös monilla muilla paikkakunnilla on kutsuttu koolle mielenilmauksia esimerkiksi toreille ja kaupungintaloille. Tapahtumista vastaavat paikalliset toimijat.

Sanni Grahn-Laasonen AOP
Sanni Grahn-LaasonenJarno Kuusinen / All Over Press

Grahn-Laasonen ei ota suoraan kantaa siihen, saavatko koululaiset olla poissa koulusta ilmastonmuutoksen vastustamisen vuoksi.

– Ymmärrän hyvin, jos poissaololupa myönnetään tähän tarkoitukseen. Toivon, että koulut ja opiskelijat yhdessä sopivat tämän asian ja hyvät käytännöt siten, että opiskelu ei vaarannu, ministeri vastaa STT:lle sähköpostitse.

Opetushallitus: Toistuvat poissaolot eivät hyväksyttäviä

Koulut päättävät opetuksen järjestämisestä ja poissaoloista itsenäisesti. Sen vuoksi ne eivät ole juuri olleet yhteydessä Opetushallitukseen ilmastolakon vuoksi, kertoo johtaja Anni Miettunen.

Esimerkiksi Turun koululaiset saivat kaupungilta luvan osallistua ilmastolakkoon huoltajien poissaololuvalla.

– Ehkä eniten keskustelua on ollut siitä, että koulut tekevät erilaisia päätöksiä. Opetuksen tilanne voi vaikuttaa koulujen harkintaan, Miettunen pohtii.

Oppilaiden ilmastolakko on Miettusen mukaan teema, joka liittyy muun muassa kestävään kehitykseen ja yhteiskunnalliseen osallistumiseen. Ne sisältyvät esimerkiksi lukion opetussuunnitelmaan.

AOP Ilmastonmuutos mielenosoitus 7.09836947Koululaisten järjestämä mielenosoitus ilmaston puolesta eduskunnan edessä tammikuussa.Com.Pic.- Kuvatoimisto / Mauri Ratilainen/All Over Press

Opetushallituksen mukaan toistuvat lakkopoissaolot eivät kuitenkaan ole oikea keino mielenilmaisuun. Ruotsissa Thunberg on osoittanut mieltään maan valtiopäivätalolla jatkuvasti.

Suomen ilmastolakko on toistaiseksi yhden päivän mielenilmaus osana kansainvälistä tempausta. Muina vaikuttamiskeinoina Opetushallitus pohtisi kouluopetuksen menetelmiä, joilla osaaminen karttuu opetussuunnitelman mukaan.

– Opiskelijan vapaa-ajan toiminta on asia erikseen, Miettunen lisää.

Vanhempainliitto kannustaa kuuntelemaan nuoria

Paikallisia koululakkouhkauksia on aiemmin esiintynyt sisäilma- ja homeongelmiin liittyen. Niiden yhteydessä Suomen Vanhempainliitto oli tekemisissä koululaisten vanhempien kanssa. Ilmastolakon vuoksi liittoon ei kuitenkaan ole oltu yhteydessä, kertoo viestinnän asiantuntija Leena Herlevi-Valtonen.

Liitto ei kannusta poissaoloon koulusta, mutta se pitää kysymystä nuorten vaikutusmahdollisuuksista tärkeänä.

– Jos haluamme, että nuoret ovat yhteiskunnassa aktiivisia, kyllähän meidän täytyy tukea heitä silloin, kun nuorilla on tahtoa vaikuttaa, Herlevi-Valtonen sanoo.

Hän arvioi, että nuorten parissa on turhautumista siihen, että heitä ei kuunnella aidosti. Esimerkiksi hän nostaa kansalaisaloitteen maksuttomasta toisen asteen koulutuksesta, joka kaatui eduskunnassa.

Vanhempainliitto toivookin, että koulut ja vanhemmat vahvistavat dialogia oppilaiden kanssa. Herlevi-Valtosen mukaan sille on tarvetta, jos ilmastolakkoilusta tulee Thunbergin innoittamana toistuvaa toimintaa.

– Silloin lähtisin yhteiseen pöytään juttelemaan, että miten tähän suhtaudutaan. 

Lisää aiheesta:

Opettajilta kiivas reaktio opetusministerille – näiden syiden takia koulun kesälomien myöhentäminen olisi virheMiksi baarit saavat olla auki, mutta koulut halutaan sulkea? Nämä tahot tekevät päätöksetJatkuuko etäopiskelu, riittävätkö rahat oppivelvollisuuden pidentämiseen? Nämä asiat haastavat kouluja syksylläOppositio tarjoili kyselytunnilla opetusministerille keinoja kouluväkivallan ehkäisemiseksi – perussuomalaisista ehdotettiin kännyköiden kieltämistä lailla kouluissaRehtorit kriittisiä koulujen avaamiseen: "Käytettävissä oleva aika on kovin lyhyt"Peruskoulut avautuvat, vaikka koronaepidemia ei ole hävinnyt minnekään – opetusala pohtii, miten järjestetään aineopetus, mistä löydetään tilat ja kuinka moni kouluun palaa
IlmastonmuutosKouluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ilmastonmuutos
  • Eilen07:45
    Lukio

    Toimintaa ahdistuksen tilalle – Lahden lukiolaisille opetetaan ilmastovaikuttamista

  • ke13:37
    Alexander Stubb

    Presidentti Stubb YK:n ilmastohuippukokoukseen Brasiliaan

  • ti20:21
    Jamaika

    Tästä syystä "viipyilevä" Melissa on erityisen tappava

  • 24.10.05:48
    Meret

    Suomen talvet voivat kylmetä hurjasti – ei todellakaan paluu "vanhoihin kunnon aikoihin"

  • 22.10.20:23
    Luonto ja eläimet

    YK:n pääsihteeri: Ilmaston lämpenemistä ei voi estää toivotussa ajassa