Googlen emoyhtiölle huipputulos – ylitti odotukset nihkeän alkuvuoden ja jättisakkojen jälkeen

Hakukonejätti Googlen emoyhtiön Alphabetin tulos kolminkertaistui huhti-kesäkuussa. Yhtiön tulos oli vuoden toisella neljänneksellä 9,9 miljardia dollaria eli noin 8,9 miljardia euroa.
Tulos oli odotettua parempi, ja yhtiön osake lähti jälkipörssissä nousuun. Tulos näytti helpottavan sijoittajien huolia siitä, että yrityksen kasvuvauhti olisi hiipumassa. Hyvään tulokseen yhtiön siivittivät erityisesti verkkomainonnan voitot.
Yhtiö kertoo, että liikevaihto kasvoi 19 prosenttia viime vuoteen verrattuna. Alphabetin liikevaihto oli nyt 38,9 miljardia dollaria eli noin 34,9 miljardia euroa.
Toisen vuosineljänneksen onnistuminen oli mukavaa vaihtelua Alphabetille nihkeän alkuvuoden jälkeen. Yhtiön tammi-maaliskuun tulos nimittäin heikkeni 29 prosenttia vuodentakaisesta.
EU:n sakot niskassa
Alphabetin ensimmäisen vuosineljänneksen tulosta rokotti Euroopan komission yhtiölle määräämä 1,7 miljardin dollarin eli 1,5 miljardin euron suuruinen sakko. Komissio perusteli sakkoja sillä, että Googlen katsottiin käyttäneen laittomasti väärin johtavaa asemaansa verkkohakujen mainonnassa.
Yhtiö on saanut EU:lta miljardisakkoja aiemminkin määräävän markkina-aseman väärinkäytöstä. Juuri viime kesän jättisakot osin selittävätkin sitä, miksi yhtiön tulos nyt kolminkertaistui viime vuoden huhti-kesäkuuhun verrattuna.
Hakukonejätti Googlen verkkomainonta tuo Alphabetin liikevaihdosta leijonanosan, 32 miljardia dollaria. Yhtiön mukaan verkkomainonnan liikevaihto kasvoi 16 prosenttia vuodentakaisesta.
Google on verkkohakujen selvä ykkönen, ja EU:n lisäksi nyt myös Yhdysvaltain viranomaiset näyttävät kiinnostuneen yhtiön määräävästä markkina-asemasta. Yhdysvaltain liittovaltion kauppakomissio FTC kertoi aiemmin, että se alkaa tutkia verkkopalvelujättien toimintaa ja muun muassa sitä, ovatko määräävässä markkina-asemassa olevat yhtiöt väärinkäyttäneet kirkkainta korokettaan. Yhdysvaltain viranomaiset eivät heti nimenneet yhtään yritystä, joihin tutkinta kohdistui, mutta vaikuttaa siltä, että arviointi on suunnattu erityisesti Googlea, Facebookia ja Amazonia kohtaan.
Mainos
Mainos
Uusimmat
-
00:01
Yhdysvaltalaisjätit veivät kärkisijat sadan suurimman asekauppalistassa
-
23:23
Ulkomailla media Kiinnostui Marinista: "Maailman nuorin pääministeri"
-
22:54
Nyt alkaa paukkua: urheilijat vaativat Venäjälle täyspannaa olympialaisista
-
22:40
MTV:n Eeva Lehtimäki hallitusruljanssista: Takana on historiallinen ja hullu politiikan viikko
-
22:37
USA:ssa vaaditaan saudisotilaiden koulutuksen keskeyttämistä – syynä Floridan veriset teloitukset: "Tässä on jotakin perusteellisesti pahaa"
-
22:30
Sanna Marinille satelee onnitteluja Twitterissä – onnittelijoiden joukossa muun muassa vuonna 2003 pääministerin virasta eronnut Anneli Jäätteenmäki: "Voimia vaativaan työhön"
-
22:13
Kirveleekö niukka tappio? Ehkä vähän, mutta Antti Lindtman suhtautui häviöönsä huumorilla: "Nyt saatan ymmärtää, miltä Mietaan Jussista tuntui"
-
21:53
Kovaa jälkeä: Valtteri Bottas tykitti Ranskassa uransa ensimmäiseen rallivoittoon
-
21:48
Trump varoittaa Pohjois-Koreaa – Kim voi menettää "kaiken"
-
21:42
Posti-kiistan kaatama Sirpa Paatero halutaan kuntaministeriksi – näin pääministeriehdokas Sanna Marin perustelee yllättävää valintaa: "Hän on ollut aina joukkuepelaaja"
-
21:41
Rajusti urakoinut Jenna Laukkanen piti Suomen EM-mitalikannassa
-
21:36
Tuure Boelius puhuu aikuistumisestaan – yllättävä ostos tekee onnelliseksi
-
21:35
Jani lupasi tuhlata avovaimon joululahjaan euron jokaisesta tykkäyksestä: Päivitys lähti lapasesta ja nyt on tulossa kallis paketti
-
21:01
Myös SDP:n riviministerit valittiin – kohun saattelemana eronneelle Sirpa Paaterolle pedataan ministeripaikkaa
-
21:01
Viimeisillään raskaana oleva huippumalli poseeraa aistikkaassa kuvassa aviomiehensä kanssa
-
20:59
Voiko sängyssä itsekeskeisen miehen "kouluttaa" paremmaksi? Naiset vastaavat
-
20:36
MTV Uutisten erikoishaastattelu: Supersuosittu kirjailija Jo Nesbøn teokset ovat perheelle liikaa: "Tyttäreni ja äitini eivät lue rikoskirjojani"
-
20:26
Laura Birnille merkittävä rooli – nähdään pian Applen scifi-sarjassa
-
20:10
Sanna Marinista tulossa Suomen nuorin pääministeri – myrskyn silmässä maan johtoon nouseva Marin: "Nyt on katsottava eteenpäin"
-
20:03
Keskusta päätti lähteä mukaan hallitukseen: "Tilanteemme erittäin kehno"
-
Lataa lisää