Korona ja siihen liittyvät rajoitukset näkyvät edelleen kaikissa liikennemuodoissa, kertoo liikenteenohjausyhtiö Fintraffic.
Yhtiön mukaan koronaa edeltäneeseen tilanteeseen verrattuna syvimmällä oli huhti-kesäkuussa yhä lentoliikenne, mutta myös tie-, meri- sekä rautatieliikenteessä on ollut tavanomaista hiljaisempaa.
– Pandemian seurauksena alan yritysten taloustilanne ja mahdollisuudet kehittää palveluita ovat heikentyneet, arvioi Fintrafficin toimitusjohtaja Pertti Korhonen tiedotteessa.
Lue myös: Matkailuala pettyi tiukentuneista maahantulorajoituksista: Varustamoille miljoonien tappiot, Finnairille tärkeät maat Saksa ja Italia jäävät rajoitusten piiriin
Vuoden takaiseen koronakevääseen verrattuna vilkastumista on kuitenkin tapahtunut muun muassa tieliikenteessä, rautateiden kauko- ja tavaraliikenteessä sekä ylilentävien lentojen määrissä.
Kaksi vuotta sitten huhti-kesäkuussa tieliikennettä oli noin 5–10 prosenttia enemmän kuin tänä keväänä. Syvimmästä korona-alhosta on noustu siten, että tammi-kesäkuussa tieliikenne oli vilkastunut 2,5 prosenttia vuoden takaisesta.
Erityisen voimakasta kasvua nähtiin huhtikuussa, jolloin kevyttä maantieliikennettä oli peräti 35 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Raskaissa ajoneuvoissa muutokset ovat olleet maltillisempia.