Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Finlandia-talon julkisivulle yritetään löytää uusi materiaali – marmori putoillut seiniltä

Finlandia-talo valmistui vuonna 1971.
Finlandia-talo valmistui vuonna 1971.All Over Press
Julkaistu 29.08.2018 10:55

MTV UUTISET – STT

Finlandia-talon julkisivulle yritetään löytää uusi materiaali, joka olisi nykyistä kestävämpää ja täyttäisi suojelumääräysten vaatimukset, kertoo Helsingin kaupunki.

Julkisivun selvitysryhmä on kartoittanut erilaisia materiaalivaihtoehtoja, joista on kerätty näytteitä sekä tietoa erilaisilta asiantuntijoilta. Ryhmä on arvioinut vaihtoehtoisten materiaalien kestävyyttä, ulkonäköä, saatavuutta ja pohtinut niiden vastaavuutta alkuperäiseen materiaalin. Tutkimuksissa on selvitetty myös marmorin soveltuvuutta. Kaupungin tiedotteen mukaan viimeisen 20 vuoden aikana marmorin kestävyydestä on tullut uutta tutkimustietoa.

Laajassa perusparannuksessa on tarkoitus säilyttää rakennuksen alkuperäistä vastaava arkkitehtoninen asu, sillä Finlandia-talo on rakennussuojattu.

Alvar Aallon suunnittelema Finlandia-talo valmistui vuonna 1971. Sitä peittävistä marmorilaatoista käytiin 1990-luvulla kiivasta keskustelua, kun Helsingin ilmastoon tottumattomat laatat käpristyivät ja alkoivat putoilla seiniltä.

AOP, Finlandia, talo, julkisivu
Carraran marmorille etsitään korvaajaa.imago stock&people/ All Over Press

Marmorit uusittiin yhdeksänkymmentäluvun lopussa. Uudet laatat tehtiin kuitenkin jälleen Carraran marmorista. Laattoja pienennettiin, ja kiinnitystapaa muutettiin niin, etteivät laatat nojaa toisiinsa.

Julkisivujen osuus on arviolta noin 15 prosenttia koko perusparannuksen kustannuksista. Perusparannuksen on määrä alkaa vuonna 2021. Julkisivun lisäksi pari vuotta kestävässä parannuksessa on tarkoitus korjata ja entisöidä rakennus "kellarista katonharjaan". Finlandia-talo pysynee auki remontin aikana.

Lisää aiheesta:

Finlandia-talon perusparannus on alkamassaAlvar Aallon 50-vuotias klassikko Finlandia-talo saa taas uutta marmoria pintaan – edellinen peruskorjaus aiheutti skandaalinMarmorista pärekoria muistuttavan Finlandia-talon pintaan yritetään löytää yli 20 vuotta kestävää ratkaisua HS: Finlandia-talon remontti häämöttää jälleen – hintalappu 60 miljoonaaMiljoonien eurojen kysymys – pitääkö jättiremonttiin joutuvan Finlandia-talon olla valkoinen?Finlandia-taloon jopa 60 miljoonan megaremontti – ei kai taas sitä käpristelevää marmoria?
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 14:18
    Sää

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 10:31
    Kuolemantapaukset

    Poliisi tutkii Joroisten räjähdystä onnettomuutena