Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Finaalissa kaatunut Ruotsin mitalitoivo ei peitellyt rajua pettymystään – ”Tuntuu v***n pahalta”

Maja Dahlqvist
Maja Dahlqvistimago/Newspix/ All Over Press
Julkaistu 21.02.2019 21:22
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Ruotsin Maja Dahlqvist joutui pettymään rajusti Seefeldin MM-kisojen avauskilpailussa, kun hän kaatui sprinttikilpailun finaalissa.

LUE MYÖS: Draamaa MM-finaalissa! Ruotsin mitalisuosikki kaatui ratkaisuhetkillä – Norjan sprinttitähti puolusti maailmanmestaruutta onnistuneesti

Dahlqvist oli yksi kilpailun suurimmista mitalisuosikeista, ja kaikki näyttikin ennen finaalia vielä hyvältä. Ruotsin sprinttitähti oli komeasti aika-ajojen nopein ja selvitti vaivatta tiensä finaaliin.

Finaalissa Dahlqvist oli vahvasti mukana mitalitaistelussa yhdessä Ruotsin Stina Nilssonin, Jonna Sundlingin ja Norjan Maiken Caspersen Fallan kanssa, mutta ratkaisuhetkillä Dahlqvist kompuroi Sundlingin kanssa, minkä seurauksena Dahlqvist kaatui. Ruotsalaistähti ei peitellyt pettymystään finaalin päätteeksi.

LUE MYÖS: Siskonsa traagisesti syksyllä menettänyt norjalaishiihtäjä nousi syvän surun keskeltä MM-mitalistiksi – ”Ajattelen häntä koko ajan”


– Tuntuu v***n pahalta. Tämä on tyhmää. Olen pettynyt, vihainen ja surullinen. Tämä oli niin tarpeetonta. Tämä on surullista, kaikki tuntui toimivan niin hyvin, joten tämä on niin turhaa, Dahlqvist tilittää Aftonbladetin mukaan.

Lisää aiheesta:

Norjalaistähti sai tyrmäävän kuvan – "Painajaismaista"Ruotsin sopupelillä karu seuraus – Norjan hiihtolegendalta paljonpuhuvaa tekstiä: "Tuloksen manipuloimista"Frida Karlsson paljasti MM-kisafinaalin draaman: "En voinut hyvin"Viestissä romahtanut Frida Karlsson näki tähtiä ladulla, Therese Johaugilta suora mielipide ruotsalaistähden kunnosta – "Olisin lähtenyt kotiin"Ruotsalaishiihtäjän mestaruusjuhlat vaihtuivat veriseen romahdukseenKarmaisevaa epäonnea! Välierissä kaatunut Norjan suurlupaus puhkesi kyyneliin – "Olisin voinut tehdä jotain suurta"
MM-hiihdotMaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 24.9.11:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.9.16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"