Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ferrarin salaliitto pötypuhetta? Red Bull -kuskin tarina vahvistaa selitystä

2017 Getty Images
Julkaistu 29.05.2017 18:00
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Red Bull -kuski Daniel Ricciardon kommenteista on tulkittavissa, ettei myöskään hänen tiiminsä luottanut myöhäisen pysähdyksen tuottavan näin positiivista tulosta formula ykkösten Monacon GP:ssä.

Ricciardo loikkasi tallikaverinsa Max Verstappenin ja Mercedeksen Valtteri Bottaksen edelle kisan kolmoseksi, kun hän pitkitti omaa varikkokäyntiään näitä pidemmälle. Ferrarin Sebastian Vettel ja Kimi Räikkönen ajoivat kisassa kaksoisvoiton.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Monaco tiedettiin ennalta yhden stopin kisaksi. Ultrapehmeät renkaat ovat tällä kaudella kestäneet todella isoja kierrosmääriä, mutta Ricciardon ja Vettelin hirmuajat noin 40 kierrosta vanhoilla renkailla löivät kaikki ällikällä. Viidentenä ollut Ricciardo hyötyi, kun Verstappen ja Bottas tulivat renkaidenvaihtoon jo 5-6 kierrosta ennen häntä.

– En tiedä ollenkaan, halusiko Max tulla sisään ja yrittää undercutia (aiemmalla stopilla ohi pääsemistä) Valtterille. Normaalisti undercut on vahva, ja tuoreet renkaat ovat yleensä toimineet täällä, Ricciardo muotoili.

– Hän saattoi jäädä ruuhkaan, mutta rehellisesti sanottuna en uskonut pystyväni sellaisiin kierrosaikoihin, kun he menivät varikolle. Puhdas rata ja hyvään rytmiin pääseminen toimivat minulle aika hyvin, aussikuski jatkoi.

Ferrarilla Räikkönen menetti voittonsa Vettelille juuri samasta syystä. Ricciardon lisäksi Vettel renkaiden ”heräämisestä henkiin” stintin loppuvaiheessa.

kertoi olleensa yllättynyt

Myös Mercedeksen Toto Wolff ampui alas salaliittoteorioita Ferrarin tallipäätöksestä, sillä hänen mukaansa italialaistiimi tuskin osasi aavistaa kierrosaikojen paranevan näin voimakkaasti. Mersu luotti niin ikään aikaiseen pysähdykseen Bottaksen kohdalla.

Lisää aiheesta:

Max Verstappenin ennen lähtöä tekemä havainto alleviivaa Ferrarin jättimokaa – "Ajattelin, että ei missään nimessä"Lewis Hamilton lataa villin väitteen Max Verstappenin virheestä: "Olen sen verran salaliittoteoreetikko"Valtteri Bottas yllättyi Red Bullista: "Yleensä se menee toisin päin"Williams-pomokin ihmetteli Ferrarin tyrimistä – nosti Bottaksen esimerkiksiVettel varmana: Olisin voittanut kisan Kimin taktiikallaVettel yllättyi taktiikan pettämisestä ja Red Bullin supersektorista
Monacon GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Monacon GP
  • 26.5.16:19
    F1

    Max Verstappen antoi palaa parjatusta F1-kokeilusta: "Ehkä täytyisi heitellä banaaneita"

  • 26.5.06:30
    F1

    F1-sarjan mullistava kokeilu johti häijyyn ilmiöön: "Manipulaatiota"

  • 25.5.17:53
    F1-liveseuranta

    Lando Norris on Monacon voittaja! Näin kisa eteni

  • 24.5.20:26
    F1

    Hurja F1-taistelu! Charles Leclerc lyötiin täpärästi kotiradallaan

  • 24.5.20:23
    F1

    Ferrari sekoili taas – Lewis Hamiltonille rangaistus