Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ferrari-pomo: “Pisteet ja tulokset eivät kuvasta autojemme todellista potentiaalia”

Ferrarin tallipäällikkö Mattia Binotto katsoo, ettei vallitseva pistetilanne anna reilua kuvaa todellisesta tilanteesta.
Ferrarin tallipäällikkö Mattia Binotto katsoo, ettei vallitseva pistetilanne anna reilua kuvaa todellisesta tilanteesta.
Julkaistu 03.05.2019 12:57

MTV URHEILU

Formulakauden alkusuoralla altavastaajan asemaan ajautuneen Ferrari-tallin nokkamies Mattia Binotto katsoo, ettei vallitseva pistetilanne anna reilua kuvaa italialaistallin ja Mercedeksen välisistä voimasuhteista.

Mercedes on vienyt nimiinsä kauden neljä ensimmäistä osakilpailua puhtaasti tuplavoittojen kera, kun taas Ferrarilla kausi on lähtenyt käyntiin odotuksiin verrattuna kovin takkuisasti.

Mercedes-pomo Toto Wolff on kommentoinut kärkitallien piste-eron imartelevan saksalaistallia. Binotto myöntää reilusti kilpailijansa vahvuuden.

– Kun kauden neljä ajettua kisaa eivät ole tuottaneet voittoja Ferrarille, mutta neljä voittoa Mercedekselle, niin ei ole epäilyksiä siitä, etteivätkö he olisi todella vahvoja. On selvää, että heillä on, sanoisinko, hieman parempi auto, Binotto kommentoi motorsport.comin mukaan.

– En katso eron olevan kuitenkaan niin suuri. Pisteet ja tulokset eivät kuvasta autojemme todellista potentiaalia, Binotto lisäsi.

Bakussa Sebastian Vettel joutui tyytymään kisan kolmanteen sijaan Mercedes-kaksikko Valtteri Bottaksen ja Lewis Hamiltonin takana. Binotton mielestä saksalaiskuski ei kuitenkaan ollut toivottoman kaukana kärkikamppailusta

– Jos meillä on riittävän nopea auto nousemaan potentiaalisesti paalulle, niin silloin se on myös kokonaisuutena hyvä. Emme olleet kisassa yhtä nopeita, mutta emme myöskään jääneet heistä 20 sekunnin päähän. Seb oli kisan loppuvaiheissa varsin lähellä, Binotto sanoi.

Lisää aiheesta:

Lewis Hamilton joutui myöntämään karun totuuden – "He ovat aivan omassa liigassaan"Ferrari-pomo vihjailee suoraan – edellinen GP harhakuva todellisuudesta?Ferrari-pomo vähättelee tallin nopeusetua Bakussa: "Kyse ei ole ainoastaan moottoreista"Kakkostila ei jäänyt harmittamaan Mersu-pomoa: "Voimme nähdä eri voittajia"Wolff uskoo McLarenin ja Renault’n nousuun: “En laskisi ketään pois pelistä”Hülkenberg ihmettelee kärkitallien musertavaa ylivoimaa: "Se on hieman pelottavaa"
F1FerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta