Ferrarin tallipäällikkö Maurizio Arrivabene joutui selittelemään tallin valintoja Kanadan F1-kilpailun jälkeen.
Ferrari veti heti kisan alussa sekä Sebastian Vettelin että Kimi Räikkösen varikolle renkaiden vaihtoon. Se tiesi sitä, että edessä on toinenkin stoppi, kun esimerkiksi voittoon ajanut Lewis Hamilton kävi varikolla vain kerran.
Arrivabenea tentattiin aiheesta, ja hän silminnähden ärsyyntyi, kun eräs toimittaja kysyi, että mikä taktiikan tekemisestä tekee niin vaikeaa, kun se epäonnistui, eikä kyseessä ollut ensimmäinen kerta.
– Oletko sinä asiantuntija taktiikoissa? Pystytkö sinä sanomaan, ettei se toiminut, ja ettei niin käynyt ensimmäisen kerran? Oletko sinä asiantuntija?, Arrivabene tiukkasi.
– Jos et ole, voin sanoa, että tänään kokeilimme strategiaa, joka loi meille hieman riskiä. Ei kuitenkaan ole taivaaseen kirjoitettua, että se oli väärä, Arrivabene totesi.
Arrivabene kertoi, että Ferrari oli päättänyt jo etukäteen, että molemmat kuljettajat käyvät kisassa kahdesti varikolla. Tilanne muuttui, kun Jenson Button keskeytti 11. kierroksella ja käyttöön otettiin virtuaalinen turva-auto.
– Kun näimme virtuaalisen turva-auton, sanoimme molemmille, että välittömästi varikolle. Emme odottaneet, että virtuaalinen turva-auto kestäisi vain puolitoista kierrosta. Ajattelimme, että se olisi hyvä paikka parantaa sijoituksia ja itse asiassa Kimi saikin sillä muutaman sijan, Arrivabene selvitti.
Arrivabenen mukaan myös Lewis Hamiltonilla oli alunperin suunnitelmana tehdä kaksi pysähdystä. Ferrari otti tietoisen riskin Buttonin keskeytyksen takia, ja se epäonnistui.

