Onko Fernando Alonso valmis paiskimaan töitä keskikastissa palatessaan F1-auton rattiin Renault-tallissa ensi kaudella? Tämä on C Moren asiantuntijan Ossi Oikarisen mielestä suurin kysymys espanjalaismestarin paluussa.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Steiermarkin GP Itävallassa suorana 10.-12.7.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55, 2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Steiermarkin GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Renault tiedotti keskiviikkona, että Alonso aloittaa uransa kolmannen ajanjakson ranskalaistallissa ensi kaudella. Sopimus kattaa "tulevat kaudet".
Syksyllä 2018 kuninkuusluokasta poistuneen Alonson paluulla on herkuteltu tasaisin väliajoin. Häntä pidettiin suosikkina Renault'n kuskiruletissa Daniel Ricciardon tulevaksi korvaajaksi.
– Olihan Renault'lla mahdollisuuksia, sillä myös on tällä hetkellä vapailla markkinoilla. Toki Alonso on kaveri, jolla on paljon historiaa Renault'n kanssa ja hän on varmasti markkina-arvoltaan hyvä kaveri. Hän on myös tuonut aina mukanaan espanjalaisia yhteistyökumppaneita, joten siinä mielessä hän on hyvä paketti, Oikarinen selvittää.

