Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-tallipomolta kuskivinkki kärkitalleille - "Valmis voittamaan"

Daniil Kvjat
Daniil Kvjat xpbimages.com/All Over Press/All Over Press
Julkaistu 01.03.2016 12:36

MTV SPORT

Toro Rosso -tallin päällikkö Franz Tost odottaa venäläiskuski Daniil Kvjatilta paljon kaudella 2017.

Kvjat ajoi Tostin alaisuudessa yhden kauden, kunnes nousi viime kaudeksi emotalli Red Bullin rattiin. Kausi oli vaikea Kvjatille, mutta Tost tietää, mihin 21-vuotias venäläinen pystyy.

– Jos olisin ehdottoman kärkitallin päällikkö, ottaisin hänet heti vuodeksi 2017, Tost sanoi motorsport.comille.

– Vuonna 2017 hän on valmis voittamaan kisoja ja myös valmis taistelemaan mestaruudesta. Olen siitä varma. Hänessä on kaikki ainekset, joita kisan tai mestaruuden voittamiseen tarvitaan, Tost totesi.

Hän muistutti, että Kvjat voitti aikanaan GP3-mestaruuden ratkaisemalla sen edukseen loppukaudesta. Tostin mielestä se osoitti henkistä vahvuutta.

– Olen varma, että hän pystyy samaan F1:ssä.

Tostin mielestä kuljettaja tarvitsee kolme vuotta ymmärtääkseen F1-sarjan. Kvjatin tulokaskausi Toro Rossolla oli hyvä, ja viime vuoden "kolarijakson" Tost kuittaa normaalina. Hän sanoo, että siihen kiinnitettiin enemmän huomiota, koska hän ajoi huipputallissa. Hänen mielestään on yleistä, että kuljettaja kokee toisella kaudellaan samanlaisia ongelmia kuin Kvjat koki.

- Toinen vuosi on usein vaikeampi, myös odotusten takia. Sanon aina kuskeille, että "tarvitset kolme vuotta", mutteivät he ikinä usko. He luulevat tietävänsä kaiken, mutta se ei ole totta, Tost sanoo.

- Daniilin piti kohdata faktat kuten kaikkien muidenkin. Sitä haluaa olla nopea, muttei ymmärrä renkaita ja autojen asetuksia sataprosenttisesti. Kolmantena vuonna oppii, mistä F1:ssä on todella kyse.

Kvjat aloittaa kolmanten kautensa F1:ssä, tallikaveri on viime vuoden tapaan .

Daniel Ricciardo

Lisää aiheesta:

Entinen F1-tähti yllättyi täysin Ferrarin kuskivalinnasta – "Hänen on näytettävä"Manageri lataa Daniil Kvjatille paineita: “Hänen täytyy saavuttaa tuloksia”Tässäkö Kvjatin F1-uran oljenkorsi? Tallipomo viittaa tulokaskuskiinKvjatin hyllyttämiselle annettiin syy: Aggressiivisuus starteissa kostautuiKvjatin jatko yllätys superlupaukselle – ”En oikein ymmärrä tätä”Red Bullin kiikaroima F1-lupaus: Pomo näkee kaiken
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen12:15
    Max Verstappen

    Max Verstappen uhkaa – apuja ei ole luvassa

  • ti08:07
    Christian Horner

    Toto Wolffilta kovaa tekstiä potkut saaneesta Christian Hornerista – hillitön elokuvavertaus

  • ma14:24
    Max Verstappen

    Max Verstappenista huimaa puhetta kilpailijatallista

  • ma00:03
    F1-liveseuranta

    Max Verstappen jyräsi – F1-kuski älähti tallinsa hämmentävästä määräyksestä

  • 19.10.13:25
    McLaren

    McLarenit rysäyttivät taas yhteen – tallipomo haukkui "amatöörimäisen" veteraanin