Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1:ssä villejä huhuja Max Verstappenista – tallipomolta suoraa puhetta

Max Verstappen on Mercedeksen värväyslistalla.
Max Verstappen on Mercedeksen värväyslistalla./All Over Press
Julkaistu 29.06.2025 08:32
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Mercedeksen tallipomo Toto Wolff ja tiimin kuski George Russell paljastivat tänä viikonloppuna ajettavan Itävallan GP:n yhteydessä, että talli yrittää värvätä Red Bullin Max Verstappenin. Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner uskoo, että Verstappen on ärsyyntynyt puheista, joiden mukaan hän olisi vaihtamassa tiimiä.

Russell kertoi Sky Sportsille torstaina, että uskoo omien jatkosopimusneuvottelujen olevan jäissä, koska Mercedes yrittäisi värvätä Verstappenin. Wolff myönsi puolestaan perjantaina, että keskustelut ovat käynnissä hollantilaisen leirin kanssa.

Verstappenilla on sopimus Red Bullin kanssa vuoteen 2028, mutta tietyt sopimuspykälät voisivat muuttaa tilanteen. Horner kertoi lauantaina oman näkemyksensä asiaan.

– Paljon on meteliä. Uskon, että Max ärsyyntyy siitä. Meillä on Maxin kanssa vuoteen 2028 kestävä sopimus, joka on hyvin selkeä. Kaikki puheet ovat silkkaa spekulointia, mutta meillä on tapana olla kiinnittämättä siihen liikaa huomiota, Horner sanoi.

Hornerilta kuulosteltiin, että yrittääkö Mercedes tarkoituksella horjuttaa Red Bullin tallin tasapainoa kotikisan alla. Horner uskoo, että Russell on turhautunut, koska ei ole vielä saanut jatkosopimusta.

– Se on kuitenkin hänen ja hänen tiiminsä välinen asia. Tiedämme, mikä on tilanne Maxin suhteen ja niin tietää hänkin. 

Sky Sportsin F1-asiantuntija Karun Chandhok uskoo, että Verstappen pysyy Red Bullilla ensi kauden, mutta vaihtaa tiimiä sen jälkeen, mikäli hän löytää paremman vaihtoehdon.

– Emme tiedä, millaisia ovat ne pykälät, joilla hän voisi irrottautua sopimuksestaan, mutta jos olet Max Verstappen, niin katsoisit tulevan kauden kärkitiimien suoritusta ja valitsisit sen mukaan, mihin haluat mennä. Uskon, että kaikki tiimit haluaisivat Maxin autoonsa, Chandhok totesi.

Lisää aiheesta:

Max Verstappenilta kova lausunto F1-tulevaisuudestaanF1-tähdeltä iso sopimuspaljastus: Max Verstappen sisään?Max Verstappenille posketon tarjous – Red Bull -pomo jyrähtiRed Bull -pomolta mystinen lausunto Jos Verstappenista ja Toto WolffistaChristian Horner tyrmää Toto Wolffin vihjailut: "Ehkä George Russell ei ole halukas jatkamaan"Red Bull -pomo tyrmää Daniel Ricciardon lähtöhuhut: ”Olisin yllättynyt, jos hän haluaisi lähteä”
F1Max VerstappenRed BullMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:43
    Singaporen GP

    George Russell suvereeniin voittoon, McLarenin sisällä selvitettävää – näin Singaporen F1-kisa eteni

  • Eilen18:38
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille mätkäistiin rangaistus

  • Eilen17:40
    Singaporen GP

    McLaren-kuskien välillä kipinöi: "Aika paskaa väistämistä"

  • Eilen12:39
    Singaporen GP

    F1-kisan lähtöruudukkoon lisää muutoksia – kaksi kuskia starttaa varikolta

  • 4.10.21:36
    Singaporen GP

    F1-tallin molemmat kuljettajat hylättiin – Max Verstappen pillastui