Vuoden 1997 F1-maailmanmestari Jacques Villeneuve sanoo, että Valtteri Bottas voi "ehdottomasti" haastaa Lewis Hamiltonin taistelussa tämän vuoden MM-tittelistä.
LUE MYÖS: Uusi Valtteri Bottas toi Mersu-pomon mieleen 11 vuoden takaisen nastolalaiskuskin – "Satutarina"
Sunnuntaina kauden avanneessa Australian GP:ssä Bottas pyyhkäisi kakkosruudusta Mercedes-tallikaverinsa Hamiltonin ohi ja paineli maisemaan. Voitto irtosi suvereenin esityksen jälkeen yli 20 sekunnin kaulalla viisinkertaiseen maailmanmestariin.
– Hän (Bottas) murskasi Lewisin. Strategia toki auttoi häntä, mutta hän oli silti nopeampi, paljon nopeampi. Hänellä oli upea lähtö ja vauhti. Hän teki nopean kierroksen lopussa, Villeneuve summaili C Morelle.
– Lewis menee kotiin ajatellen, että hän oli itse asiassa minua parempi, hän murskasi minut. Näemme nyt hyvän Bottaksen.


