F-Securen Hyppönen: Ylivertainen keinoäly olisi perustavanlaatuinen virhe

Mikko Hyppönen F-Secure
Tietoturvayhtiö F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen ilmaisi huolensa keinoälyn liiallisesta kehittämisestä.
Julkaistu 03.12.2014 20:23
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Yhä useampi merkittävä asiantuntija on alkanut karsastaa ajatusta keinoälyn nopeatempoisesta kehittämisestä.

Syy tähän on yksinkertainen: mikäli keinoälyn kehittäminen jatkuu yhtä hurjalla tahdilla kuin nyt, niin sen kapasiteetti ylittää jossakin vaiheessa ihmisen ymmärryksen rajat.

Stephen HawkingStephen HawkingAFP / Lehtikuva

Kuuluisa fyysikko Stephen Hawking on varoitellut, että keinoälyn kehittäminen liian pitkälle voi johtaa lopulta ihmiskunnan tuhoon.

Ihmisen evoluutio ei tietyn pisteen jälkeen enää pysy keinoälyn kehittymisen vauhdissa.

Tosielämän "Tony Stark - Ironmanina" tunnettu keksijä/miljonääri Elon Musk on myös kertonut olevansa varpaillaan keinoälyn kanssa. Hänen mielestään keinoäly, tai lyhyemmin sanottuna AI (Artificial intelligence) on suurin ihmiskunnan olemassaoloa uhkaava asia.

Musk on todennut, että jonkinlainen keinoälyn säätely olisi hyvä, jotta emme tulisi tehneeksi mitään typerää.

Hyppönen: Elon on äijä! 

Mikko Hyppönen SlushissaMikko Hyppönen Slush-tapahtumassa Helsingissä.

Eilen tietoturvayhtiö F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen vastaili Reddit-palvelussa tietoturva-aiheista esitettyihin kysymyksiin. Eräässä kysymyksessä kysyttiin Hyppösen kantaa keinoälyn kehittämiseen.

Hyppönen antoi vastauksessaan vahvan tuen Elon Muskille.

-Elon on äijä. Olen aina pitänyt Tony Starkia roolimallinani ja Elon on tosielämässä lähimpänä tätä hahmoa.

Hyppönen kertoo Muskin ja Hawkingin tavoin pitävänsä keinoälyn kehitystä pelottavana.

-Uskon, että ylivertaisella älyllä varustetun entiteetin luominen omaan elinympäristöömme olisi perustavanlaatuinen evolutiivinen virhe, kommentoi Hyppönen ytimekkäästi.

Tuoreimmat aiheesta

Digi