Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

F-Securen Hyppönen: Ylivertainen keinoäly olisi perustavanlaatuinen virhe

Tietoturvayhtiö F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen ilmaisi huolensa keinoälyn liiallisesta kehittämisestä.
Tietoturvayhtiö F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen ilmaisi huolensa keinoälyn liiallisesta kehittämisestä.
Julkaistu 03.12.2014 20:23
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Yhä useampi merkittävä asiantuntija on alkanut karsastaa ajatusta keinoälyn nopeatempoisesta kehittämisestä.

Syy tähän on yksinkertainen: mikäli keinoälyn kehittäminen jatkuu yhtä hurjalla tahdilla kuin nyt, niin sen kapasiteetti ylittää jossakin vaiheessa ihmisen ymmärryksen rajat.

Stephen Hawking
Stephen HawkingAFP / Lehtikuva

Kuuluisa fyysikko Stephen Hawking on varoitellut, että keinoälyn kehittäminen liian pitkälle voi johtaa lopulta ihmiskunnan tuhoon.

Ihmisen evoluutio ei tietyn pisteen jälkeen enää pysy keinoälyn kehittymisen vauhdissa.

Tosielämän "Tony Stark - Ironmanina" tunnettu keksijä/miljonääri Elon Musk on myös kertonut olevansa varpaillaan keinoälyn kanssa. Hänen mielestään keinoäly, tai lyhyemmin sanottuna AI (Artificial intelligence) on suurin ihmiskunnan olemassaoloa uhkaava asia.

Musk on todennut, että jonkinlainen keinoälyn säätely olisi hyvä, jotta emme tulisi tehneeksi mitään typerää.

Hyppönen: Elon on äijä! 

Mikko Hyppönen SlushissaMikko Hyppönen Slush-tapahtumassa Helsingissä.

Eilen tietoturvayhtiö F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen vastaili Reddit-palvelussa tietoturva-aiheista esitettyihin kysymyksiin. Eräässä kysymyksessä kysyttiin Hyppösen kantaa keinoälyn kehittämiseen.

Hyppönen antoi vastauksessaan vahvan tuen Elon Muskille.

-Elon on äijä. Olen aina pitänyt Tony Starkia roolimallinani ja Elon on tosielämässä lähimpänä tätä hahmoa.

Hyppönen kertoo Muskin ja Hawkingin tavoin pitävänsä keinoälyn kehitystä pelottavana.

-Uskon, että ylivertaisella älyllä varustetun entiteetin luominen omaan elinympäristöömme olisi perustavanlaatuinen evolutiivinen virhe, kommentoi Hyppönen ytimekkäästi.

Lisää aiheesta:

Mikko Hyppönen pahimmasta tekoälytulevaisuudesta: "Emme ole enää planeetan älykkäin olento"Paypalin perustajajäsen lyttää tekoälyn: AjanhukkaaPelottava tutkimus supertason tekoälystä: "Sitä ei voi ymmärtää eikä varsinkaan hallita"Tekoälyn toimintaan pureudutaan verkkokurssilla – tavoittanut jo 90 000 ihmistä: "Teema, jota ei voi välttää"Elon Musk ja Mark Zuckerberg napit vastakkain: ”Hänen ymmärryksensä tekoälystä on rajoittunut”Elon Muskin seuraava siirto: Haluaa tietokoneen ihmisten aivoihin
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • 05:00
    Kyberturvallisuus

    MTV selvitti: Poliisi käyttää kiistellyn israelilaisyhtiön murtajalaitteita

  • 2.11.15:50
    Teknologia

    Tutkijoilta tyrmäys huipputarkalle 8K-televisiolle: Ei välttämättä tarjoa yhtään lisää terävyyttä – tässä syy

  • 2.11.14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 1.11.06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui

  • 31.10.07:30
    Yhdysvallat

    MTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmalla