Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ex-jengiläinen Mika "Immu" Ilmén välitti huumeita ravintolan ovilla portsarina työskennellessään: "Junailin kokaiinin maahantuonnin"

11:24Mika"Immu"Ilmén kertoo, kuinka raaka paikka vankila on ja millaista siellä on elää – katso Rikospaikan erikoishaastattelu tästäMika "Immu" Ilmén kertoo, kuinka raaka paikka vankila on ja millaista siellä on elää. Katso Mika "Immun" MTV:n Rikospaikassa viime syksynä antama haastattelu kokonaisuudessaan yltä!
Julkaistu 08.07.2022 05:59
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Kymmenen vuoden huumetuomion istunut entinen moottoripyöräjengi Cannonballin asekersantti Mika "Immu" Ilmé välitti huumeita samalla, kun hän teki töitä ravintoloiden ovilla ja kuntosalilla.

Ilmén kertoo tekemistään huumausainerikoksista avoimesti uudessa Suplan podcastissa. Ennen Cannonballiin liittymistään Ilmén työskenteli ovimiehenä ja GP-Gymin kuntosalilla useamman vuoden.

Huumeita myytiin työn ohessa.

– Mä junailin kokaiinin maahantuonnin, ja siitä mut tunnettiin. Olin itse väsännyt siihen oman jakeluverkoston. Mitä kautta se sitten myytiin? Mä harvoin itse myin sitä, vaan se jakeluverkosto koostui portsarikavereista, baarin työntekijöistä ja parista ravintoloitsijasta. Se välittäminen oli siis siihen ravintolamaailmaan kyhätty. Mä olin niinku enemmän semmoinen myynnin edistäjä, Immu kertoo podcastissa.

– Kun aloitin sen homman (huumeiden välittämisen), olin sähköisillä viestimillä yhteydessä Espanjaan ja tilasin sen (kokaiinin). Sitten kuriiri toi sen mulle ja minä otin sen vastaan. Myin sen sitten eteenpäin välittäjille, Ilmén kertoo.

Lue myös: Helsingin yöelämää hallitsivat rikolliset – portsaribisnestä pyörittäneeltä ex-Cannonball-jengiläiseltä karuja tunnustuksia: Valvontakameroita peukaloitiin, tilanteita lavastettiin, asiakkaita kuristettiin

Luottamus piti ensin saavuttaa

Kun luottamus oli saavutettu myyntikanavien kanssa, välittäminen oli entistä helpompaa.

– Kerroin vain, että olen tässä ja tässä yökerhossa töissä, ja päivisin kuntosalilla. Mun ei tarvinnut soitella erikseen, ja sanoin, että ostan kaikki erät mitä se porukka pystyy toimittamaan. Ne tuli sitten satunnaisesti milloin sattui ja annoin vaan rahat heille heti käteen.

Kun Cannonball tuli Ilménin elämään, silloinen presidentti, jo edesmennyt Jari Uotila luovutti kerhon "koneiston" Ilménin käytettäväksi.

– Se tietenkin helpotti kaikkea, kun mun ei itse tarvinnut tehdä mitään, vaan jäsenet tekivät monta asiaa mun puolesta, mies kertoo.

Lue myös: Ex-gangsteri Mika "Immu" Ilmén erikoishaastattelussa: "Suomi on kuin tehty järjestäytyneelle rikollisuudelle, tuomiot ovat kesyjä ja naurettavia"

Sai touhuta pitkään ennen tuomiota

Ilmén aloitti kokaiinin välittämisen perustamansa aikakauslehden lakkauttamisen jälkeen.

Vasta noin kahdeksan vuoden päästä, vuonna 2014, Ilmén sai tuomion huumausainerikoksista. Hän on itse sanonut, ettei hän syyllistynyt rikokseen, josta tuomio tuli.

– Sitä ennen tietenkin moneen muuhun olin syyllistynyt. Sain touhuta pitkään, koska homma toimi tosi satunnaisesti. Viranomaisten oli ehkä vaikea ennakoida sitä. Toki ne yökerhon ovet ja muut oli kuuntelussa ja seurannassa, mutta onhan se vaikea tuhannen asiakkaan joukosta huomata mitään. Ja me aina tehtiin tavaran luovuttamiset esimerkiksi vessassa.

Sittemmin Ilmén on jättänyt rikollisen maailman taakseen. Hän on kirjoittanut kaksi kirjaa ja kolmas julkaistaan syksyllä.

Suplan Vera Miettinen ja rikollispomot -podcastissa käsitellään yhteensä kahdeksan rikollisjärjestön johtajaa.

Lue myös: Ex-Cannonball Mika "Immu" Ilmén avautuu rikollisesta maailmasta – teosta ei katsota kaikissa piireissä hyvällä: "Ensimmäinen tappouhkaus tuli jo"

 ”On se alku hankalaa, kun tajuaa, että on kymppi lusittavaa” – ex-jengiläinen Mika Ilmén kertoo vankeusajastaan

Lisää aiheesta:

Viranomaisten kova väite: Cannonball-jengillä on väkivaltaan varautunut erikoisjoukko, joka on varustettu "yksityisarmeijan kaltaisesti"Janne "Nacci" Tranberg kiistää olleensa huumekauppias, mutta puhelimen ääniviestit kertovat muuta – "Meni hermo niin totaalisesti tohon v**** Sipulimarkettiin"Entiset Cannonball MC:n jäsenet kertovat elämästä liivijengissä: "Tämän päivän veli saattoi olla huomisen petturi"Helsingin yöelämää hallitsivat rikolliset – portsaribisnestä pyörittäneeltä ex-Cannonball-jengiläiseltä karuja tunnustuksia: Valvontakameroita peukaloitiin, tilanteita lavastettiin, asiakkaita kuristettiin tajuttomaksiMarko Lönnqvist eli vuosia gangsterina, kunnes pettyi "perheeseensä" ja puukotti jengipomoa – näin kova rikollinen ehti muuttaa elämänsä ennen kuolemaaEx-Cannonball paljastuskirjassaan: Jengi pyrki aivopesemään jäseniään
Järjestäytynyt rikollisuusHuumeetHuumerikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Järjestäytynyt rikollisuus
  • 3.11.20:15
    Rikospaikka

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

  • 29.10.14:36
    KRP

    Rikollispomo "Mansikan" vaatimuksille tyrmäys hovioikeudessa

  • 28.10.14:36
    Pohjoismaat

    Ruotsalainen jengirikollisuus leviää Pohjoismaissa – Norja nosti kissan pöydälle

  • 23.10.14:28
    KRP

    Rosvopomo "Mansikan" nimissä valitus vangitsemisesta ja pyyntö tutkia poliisin toimet: "Minulla ei ole ollut mitään mahdollisuutta puolustautua"

  • 21.10.09:30
    Rikos

    Poliisi keskeytti kovaotteisen huumejengin väkivaltaiskun Turussa – miljoonavyyhti nyt oikeudessa