Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Europarlamenttivaaleihin kaavaillaan isoja uudistuksia

Euroopan komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker puhui Euroopan parlamentille Strasbourgissa helmikuussa 2016.
Euroopan komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker puhui Euroopan parlamentille Strasbourgissa helmikuussa 2016.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 11.02.2016 15:26

MTV UUTISET – STT

Suomen hallitus ei kannata varauksetta europarlamentin vaalien uudistamista siten, että jäsenvaltioiden kansallisten ehdokaslistojen lisäksi luotaisiin yhteinen EU:n laajuinen vaalipiiri.

Uudistuksessa kukin parlamentin poliittinen ryhmä asettaisi oman listansa kärkeen henkilön, joka on ryhmän ehdokas EU-komission puheenjohtajaksi.

Suomen hallituksen mukaan yleiseurooppalaista ehdokaslistaa ei voi pitää pienten jäsenvaltioiden edun mukaisena, koska eurooppalaisille puolueille varatut paikat vähentäisivät kansallisten edustajien määrää.

Vielä on kuitenkin epäselvää, mitä uudistus käytännössä tarkoittaisi. 

Suomen hallitus pitää ongelmallisena myös ehdotusta, että eurovaalien ehdokasluettelot pitäisi vahvistaa nykyistä aiemmin, vähintään 12 viikkoa ennen ennakkoäänestyksen alkua. Hallitus epäilee, että se johtaisi tarpeettoman pitkään kampanja-aikaan ja kasvattaisi kampanjoinnin kuluja.

Epäilyjä herättää myös esitys, ettei vaalien tulosta tai edes ovensuukyselyihin perustuvia ennusteita saisi julkistaa ennen kuin äänestys on päättynyt kaikissa jäsenvaltioissa.

Valtioneuvosto lähetti ehdotuksen EU:n vaalisäädöksen uudistamisesta eduskunnalle torstaina.

Euroopan parlamentin ehdottamilla uudistuksilla pyritään lisäämään EP-vaalien demokraattisuutta ja ylikansallista ulottuvuutta. Ehdotuksen käsittely on äskettäin alkanut EU:n neuvostossa. Vaalisäännösten muuttaminen vaatii kaikkien jäsenvaltioiden yksimielisen hyväksynnän, ja on todennäköistä, että ehdotukset tulevat vielä muuttumaan.  

Lisää aiheesta:

Euroopan parlamentti haluaa muutoksia ja lisää valtaa EU:lleVääntö EU:n huippupaikoista alkaa, miten parlamentin laitaoikeisto järjestäytyy? Näin Euroopan Unionissa edetään eurovaalien jälkeenSDP:n eurovaaliehdokkaat tentattavana – maatalaoustuista varaa nipistää edelleen, liikkuvuutta ei pitäisi rajoittaaEU-parlamentti haluaa uudistuksen: Jäsenmaa ei saa rahaa, jos oikeusvaltion periaatteita rikotaan – esitys jäädyttäisi maksujaUutissuomalainen: Suurin osa suomalaismepeistä supistaisi EU-parlamenttia Vaaliasiantuntija ei kannata suljettuja vaaleja – "Oikea ongelma kampanjoiden hinta"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 09:09
    Rikosepäilyt

    Opiskelija-asuntolasta löytyi salakameroita – poliisi tutkii salakatselua Pietarsaaressa

  • 08:25
    Turvallisuus

    Jos kriisi iskee, Suomen infrasta valtaosa on yritysten hallussa – vain harva varautunut kunnolla

  • 06:02
    Robotiikka

    Suomalainen Arska kilpailee kiinalaisia humanoidirobotteja vastaan

  • 05:30
    Kotimaa

    Stubb matkustaa YK:n ilmastokokoukseen

  • 05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa