Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Euroopan komissio tutkii mahdollista sellukartellia – yllätysvierailuja ainakin UPM:n ja Stora Enson tiloihin

All Over Press
Julkaistu 12.10.2021 15:03

MTV UUTISET – STT

Euroopan komissio tutkii mahdollista sellukartellia. Komissio on ilmoittanut huolensa siitä, että sellumarkkinoilla toimivat yhtiöt ovat voineet rikkoa EU:n kilpailuoikeussääntöjä.

Metsäyhtiö UPM kertoo, että komission kilpailuviranomainen on aloittanut tänään ennalta ilmoittamattoman tarkastuksen sen tiloissa. 

–  Komissio on ilmaissut huolensa siitä, että tarkastuksen kohteena olevat sellumarkkinoilla toimivat yhtiöt ovat saattaneet rikkoa EU:n kilpailuoikeussääntöjä, jotka koskevat kartellien ja kilpailun rajoittamista koskevien käytäntöjen estämistä.

– UPM:llä ei tässä vaiheessa ole tietoa tarkastuksen lopputuloksesta. UPM tukee komissiota sen tutkinnassa, eikä voi kommentoida käynnissä olevaa tutkintaa, yhtiö kertoo tiedotteessa.

Komission yllätysvierailuja useisiin yhtiöihin

Myös Stora Enso vahvisti tiedotteessa, että viranomaiset ovat olleet vierailulla sen Helsingin-toimistossa.

–  Stora Enso on ollut osa Euroopan komission tarkastusta, ja Suomen kilpailu- ja kuluttajaviranomainen on suorittanut tarkastuksen yhtiön pääkonttorissa Kanavarannassa Helsingissä.

– Stora Enso tekee täyttä yhteistyötä viranomaisten kanssa, yhtiö kertoo tiedotteessa.

Komission mukaan yllätysvierailuja on tehty useisiin EU:n jäsenmaissa sijaitseviin puusellua tuottavien yhtiöiden toimitiloihin. Komissio ei yksilöi tiedotteessa yhtiöitä, joiden toimitiloihin on tehty yllätysvierailuja. 

Komission mukaan yllätysvierailuissa on kyse vasta alustavista tutkimuksista.

–  Se, että komissio on toteuttanut tällaisia tarkastuksia, ei tarkoita sitä, että kohteina olevat yhtiöt olisivat syyllistyneet kilpailuoikeussääntöjen vastaiseen toimintaan, komission tiedotteessa kerrotaan.

Lisää aiheesta:

Suomelle kaksi muistutusta EU-lainsäädännön rikkomuksistaSheiniä syytetään kuluttajien syyllistämisestä ja manipuloinnistaVirkkunen: EU ei jousta digijättien sääntelystä Trumpin diilin vuoksiEU haluaa kiinalaiset halpakaupat kuriin – Temusta ja Sheinistä käynnistetty tutkinnatEU-komissio ratsasi Red Bullin tiloja – epäillään kilpailusääntöjen rikkomisestaYritysten johtohenkilöt eivät joudu vastuuseen kartellirikoksista – KKV:n asiantuntija kaipaa selvitystä: ”Tämä ei ole viranomaisen verenhimoa”
EUKotimaaStora EnsoUPM

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • Eilen14:06
    Verkkokauppa

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"

  • Eilen07:13
    Ukrainan sota

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla

  • 13.12.11:04
    Ukrainan sota

    Romanin, 11, julma kohtalo Ukrainan sodassa itketti päättäjiä

  • 12.12.20:41
    Venäjä

    EU päätti: Venäjän jäädytetyt varat pysyvät jäädytettyinä

  • 12.12.20:29
    Ukraina

    Ukraina EU:hun jo 2027? EU muuttuisi perustavanlaatuisella tavalla