Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Euroalueen valtiovarainministerit: Geopoliittiset jännitteet ja hintojen nousu kiusaavat yhä euroaluetta

1:34Asiantuntija asuntovelallisille: Älä tee näin korkojen noustessaAsiantuntija asuntovelallisille: Älä tee näin korkojen noustessa
Julkaistu 15.05.2023 22:43

MTV UUTISET – STT

Euroalueen talous on kestänyt hyvin viimeisen runsaan vuoden jatkunutta Venäjän hyökkäyssodan aikaa, mutta poliittisia toimia tarvitaan silti. Tämä oli perusviesti euroalueen valtiovarainministerien kokouksen jälkeen maanantaina Brysselissä.

Euroalueen valtiovarainministerit keskustelivat muun muassa toimista, joilla yritysten ongelmia voisi helpottaa kiristyvässä maailmanpoliittisessa tilanteessa.

Euroryhmän puheenjohtaja Paschal Donohoe huomautti tiedotustilaisuudessa kokouksen jälkeen, että joihinkin yrityksiin esimerkiksi energian hinnat ovat osuneet pahasti, jotkut taas ovat hyötyneet tilanteesta.

EU-komissio oli nostanut ennen kokousta esille, että kilpailukykyä pitäisi saada vauhditettua muun muassa monipuolistamalla fossiilittomien energiamuotojen tarjontaa.

Talouskomissaari Paolo Gentiloni painotti tilaisuudessa, että yritysten tasapuoliset edellytykset toimia pitäisi säilyttää niitä tukiessa ja että tukien tulisi olla väliaikaisia. Tukien tulisi myös nopeuttaa muun muassa vihreää siirtymää sekä parantaa tuottavuutta ja osaamista.

Lue myös: Satu Silvo luuli viimeiseen asti, että saa ravintolalleen koronatuet: "Siinä kävi todella köpelösti"

Hintojen nousu riesana

Gentiloni arvioi jo aamulla kokoukseen saapuessaan, että Euroopassa joudutaan kestämään yhä kiristyviä rahoitusoloja vielä joitakin kuukausia. Hän ei nähnyt tästä seuraavan Euroopan laajuista kriisiä asuntomarkkinoilla tai sitä, että toimet tappaisivat talouskasvun.

Gentiloni korosti silti koordinaation tärkeyttä siinä, ettei eri maiden hallitusten jakama taloudellinen tuki vie hintojen kallistumista kauemmas tavoitteesta.

Maanantaina julkaistun komission talousennusteen perusteella inflaatio on euroalueella nopeampaa kuin aiemmin otaksuttiin. Sen odotetaan olevan 5,8 prosenttia aiemmin arvioidun 5,6 prosentin sijaan.

Lue myös: Koronamiljardeilla rahoitettaville hankkeille kävi nolosti Italiassa – yli puolet myöhässä tai alkutekijöissä

Esimerkiksi energian hinnat ovat laskeneet nopeasti, mutta vaivana on yhä korkea pohjainflaatio. Pohjainflaatiolla kuvataan tilapäisistä tekijöistä puhdistettua hintojen muutosta.

Kokouksen edetessä sen kokoonpano muuttui laajennetuksi. Suomea edusti toimitusministeristön valtiovarainministeri, keskustan Annika Saarikko.

Lue myös: KL: Koronatukia peritty takaisin sadoilta yrityksiltä – yhteispotti yli 5 miljoonaa euroa

Lue myös: Etlan ennustepäällikkö: "Kuluttajat ovat paikanneet ostovoiman heikkoutta käyttämällä säästöjä"

Lue myös: Asiantuntija varoittaa asuntovelallisia: Älä tee näin korkojen noustessa

Lisää aiheesta:

EU:n valtiovarainministerit koolle – puolet EU-maista on velkaantunut enemmän kuin saisiKommentti: Näistä syistä Suomi on matkalla teollisuustaantumaan – "Täällä on jo ajettu täysillä seinään"EU-johtajien huippukokous alkaa – Päänvaivat: Sota, kauppasota ja pankitBloomberg sai haltuunsa Venäjän salaisen raportin: Pakotteiden odotetaan iskevän kovaa, talouden veturit kaikkoavatEU-johtajilta varoitus Venäjälle Ukrainan vastaisista toimista – Marin: "Olemme valmiit toimimaan"Vain Latvia ja Kypros täyttävät nyt Suomen matkustusehdot – politiikan superpäivä kertoo tänään, luoko hallitus matkustuskuplan
TalousMaailmantalousRahaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 01:30
    Asuntokauppa

    Suomessa tehtiin lokakuussa eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen

  • Eilen20:34
    Muutosneuvottelut

    Hyvän tuloksen tehnyt Metso vähentää Suomesta 43 työntekijää

  • Eilen14:38
    Aktia Pankki

    Aktian uusi toimitusjohtaja vakuuttaa, ettei kohu näy tuloksessa

  • Eilen14:20
    Muutosneuvottelut

    Hilla Groupin muutosneuvottelut päätökseen

  • Eilen09:53
    Verot

    Suomalaiset rakastavat yhä veroja – kyselytulos yllätti veropomon