Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla tarjoaa suuria intohimoja herättävää lääkettä korkeakoulujen rahoituspulmiin.
Etlan toimitusjohtaja Vesa Vihriälä ja tutkimusjohtaja Niku Määttänen ehdottavat muistiossaan, että korkeakouluille sallitaan kohtuullisten lukukausimaksujen periminen myös suomalaisilta ja Eta-maiden opiskelijoilta. Samalla remontoitaisiin opintolainajärjestelmä.
Vihriälän mukaan on aika hyväksyä, etteivät lukukausimaksut ole sosiaalisesti epäoikeudenmukaisia, vaan ne tehostaisivat opiskelua ja korkeakoulujen toimintaa.
Samalla myös opetuksen laatua voitaisiin parantaa.
Lukukausimaksujen koon suhteen Vihriälä lähtisi varovasti liikkeelle. Lukukausimaksu voisi olla esimerkiksi 1 000 euroa, eli viiden vuoden tutkinnon hinnaksi tulisi 10 000 euroa.
– Noinkin pieni lukukausimaksu tuottaisi aika hyvin. Se loisi kannustimia siihen, että opiskellaan vähän nopeammin kuin nyt tapahtuu, Vihriälä sanoo.
Etla väläytti lukukausimaksuja jo tammikuussa ja on nyt tehnyt asiasta tarkemman muistion.
7:30
