Etelä-Suomi hautautuu huomenna paksuun lumihuntuun – lunta pyryttää jopa 20 senttiä navakan tuulen kera
Eteläiseen Suomeen saapuu huomenna sankka lumipyry, joka voi tuoda tullessaan jopa lähes 20 senttiä lunta. Sade tulee navakan tuulen kera.
Etelä-Suomessa on syytä ajaa maanteillä hyvin varoen. Lännestä saapuva lumisade muuttaa liikennesään eteläisissä maakunnissa huonoksi ja osittain erittäin huonoksi, ilmenee Ilmatieteen laitoksen varoituskartasta.
Säätä heikentää osaltaan sisämaankin puolella navakasti puhaltava tuuli.
Kaikille merialueille paitsi Perämerelle on annettu keskiviikoksi kovan tuulen varoitus. Lisäksi useilla merialueilla on voimassa jäätämisvaroitus.
Tiedossa navakkaa tuiskua
MTV Uutisten meteorologin Aleksi Jokelan mukaan tuulet eivät ole huomenna "merkittävän rajuja".
– Kaikista voimakkaimmat myrskytuulet jäävät Suomen eteläpuolelle. Mutta navakkaa tuiskua on tiedossa. Puuskat voivat yltää myrskylukemiin ensi yönä etelärannikolla. Keskiviikkopäivän ja -illan aikana tuulet hiljalleen heikkenevät.
– Mielenkiintoisen tilanteesta tekee se, että kyseessä on nyt itätuuli, joka voimistaa sateita erityisesti etelärannikolla. Sen vuoksi etelärannikolle tulee pahin keli ja lunta kertyy eniten.
Lue myös: Pyry rantautuu Suomeen – lunta jopa 15 senttiä: "Aura-autot eivät ehdi pysyä tilanteen tasalla"
Lunta pyryttää iltaan asti
Ajokeli on Jokelan mukaan kehno huomenna heti aamusta asti, ja lunta sataa etelässä sakeimmin juuri aamun työmatkaliikenteen aikana.
– Lunta on ehtinyt pyryttää koko yön. Aamukahdeksaan mennessä on tullut monin paikoin jo 5–10 senttiä lunta. Aamuun mennessä aurat eivät ole varmaankaan ehtineet lumia aurata, ja tilanne pahenee päivän edetessä.
– Etelässä ei kannata lähteä liikkeelle autolla, jos ei ole aivan välttämätöntä, Jokela korostaa.
Lumipyry jatkuu huomisiltaan asti, eli lunta kertyy vielä reippaasti lisää.
– Etelä-Suomen itäosissa lumikertymät voivat lähennellä jopa 20:ta senttiä torstaiyöhön mennessä. Tampereen ja Jyväskylän korkeudella jäädän viiteen senttiin. Myöhemmin illalla sataa Kuopiossa asti.
Edessä upeita talvipäiviä
Lämpötila pysyttelee pakkasen puolella niin huomenna myös loppuviikolla. Kylmintä on yöllä.
– Itse asiassa huomattavasti tavanomaista kylmempää on. 20 asteen lukemia esiintyy etelässä yöllä, ja pohjoisessa lämpötilat voivat selkeällä säällä olla 30 asteen lukemissa, Jokela sanoo.
– Mutta päivällä aurinko aika mukavasti lämmittää. Etelässä on päivisin pikkupakkasta. Pohjoisessa pysytetään päivälläkin 10 asteen kylmemmällä puolella.
Loppuviikko näyttää huomisen jälleen enimmäkseen poutaiselta ja paikoin aurinkoiseltakin lauantaihin asti, jolloin seuraava matalapaine näyttäisi rantautuvan Suomeen etelästä.
Uusimmat
-
21:06
Pelicansin Ilves-voitossa yksinkertainen kaava – se liittyi Lukas Jasekiin ja Iikka Kangasniemeen
-
21:04
Ilves-tähden pelottavasti laitaan jyrännyt Ben Blood joutuu kurinpitokäsittelyyn
-
21:02
Stephen “tWitch” Bossin leski Allison juhli poikansa syntymäpäivää – perheen ensimmäinen vuosipäiväjuhla isän poismenon jälkeen
-
20:54
Micke-Max Åsten makusteli maalillaan ja lähetti terveiset Tampereen finaalifiilistelijöille
-
20:25
Lumivyöryvaara jatkuu Pohjois-Norjassa: Useita alueita evakuoitu
-
20:20
Pitääkö kumppanin kanssa puhua siitä, ketä äänestää? Lukijaraati vastaa
-
20:18
Kammottava hetki keskeltä tornadoa tallentui kameraan Yhdysvalloissa – puut kaatuvat ympärillä: "Pyhä jysäys!"
-
20:02
Videot näyttävät, miten kymmenet tornadot pyyhkivät Yhdysvaltojen läpi – ainakin 11 kuollut: "Tuhot katkaisivat kaupungin kahtia"
-
19:52
MTV:n vaaliasiantuntija: Hallitusneuvotteluista tulossa erityisen vaikeat, jos perussuomalaiset nousee suurimmaksi puolueeksi
-
19:40
HIFK löi kauden parastaan pöytään – Tappara-välieräsarja nyt tasan
-
19:29
Tshekkitähti nousi suureksi sankariksi Lahdessa – Pelicans tasoitti kuuman välieräsarjan
-
19:25
Gwyneth Paltrow’n haastanut optometristi ei pidä häviämäänsä oikeusjuttua vaivan arvoisena – tämän näyttelijä sanoi miehelle tuomion julkistamisen jälkeen
-
19:12
Tapparan tähtipakilta karmivaa sekoilua – HIFK:n Julius Nättinen kiitti lahjakortista
-
19:07
Viitostiellä Kuopiossa seitsemän henkilöauton kolari
-
19:04
Aprillia! MTV:n ruutukasvot paljastavat ikimuistoisimmat ja häijyimmät pilansa
-
19:02
James Webb -teleskooppi kohdisti ”Terminaattori-katseensa” maankaltaiseen eksoplaneettaan: Lohduton löytö
-
19:01
Simba-koira joutui tankotanssin uhriksi – pehmusti omistajansa putoamista
-
18:55
HIFK:n avainhyökkääjältä hämmentävä temppu – Tapparan Waltteri Merelältä tyly kuitti
-
18:45
Orpo, Purra ja Marin kampanjoivat viimeiseen asti – tältä näytti kolmen suuren loppusuora
-
18:44
Siim Liivikiltä paljastus vaihtoaitioiden välistä – Ilves-jyrä antoi Pelicansille suoraa palautetta
-
Lataa lisää