Viime yönä erityisesti Etelä-Suomessa tehtiin lukuisia havaintoja tulipallosta.
Tulipallon aiheuttaa meteoroidin syöksyminen Maan ilmakehään. Ursan havaintokeskuksen johtaja Jukka-Pekka Teiton mukaan tällaiset kappaleet syttyvät kitkan vaikutuksesta tuleen noin 100 kilometrin korkeudessa.
Yleensä ne palavat loppuun ilmakehän yläkerroksissa, mutta tarpeeksi suuresta kappaleesta jotain voi päätyä maapallon pinnallekin.
Viime yönä nähtyä tulipalloa Teitto ei pidä sellaisena, että siitä olisi jotain päätynyt Maahan asti. Teiton mukaan tulipalloja nähdään viikoittain, mutta nyt nähdyn tulipallon runsaaseen havaintomäärään vaikutti selkeän sään lisäksi myös ajankohta viikonloppuyönä.
– Selkeä sää ja se, että ollaan liikenteessä hieman myöhempään kuin arki-iltoina. Näillä on ihan oleellinen vaikutus havaintojen lukumäärään.
Teiton mukaan viime yön tulipallo oli havaittu kaakkoisella taivaalla.
– Eli ei sitä välttämättä ole länsirannikolla ja pohjoisessa, Oulun korkeudella tai pohjoisemmassa, nähty. Yleensä näille on yhteistä, että ne nähdään kyllä kaukaa.
Teitto mainitsee viime vuodelta tapauksen, jossa länsirannikolla nähtiin kirkas tulipallo. Sama tulipallo nähtiin hyvin myös Tukholmassa, mutta hyvin paljon korkeammalla. Tukholman tulipallosta tehtiin myös erittäin runsaasti havaintoja.

