Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Etelä-Suomen "huikein vanhojen metsien kokonaisuus" nousee kansallispuistoksi, aktiivit innoissaan: "Mahtavaa, että on saanut olla mukana"

2:02Ympäristöministeriö valmistelee kahden uuden kansallispuiston perustamista SuomeenVideo: Ympäristöministeriö valmistelee kahden uuden kansallispuiston perustamista Suomeen.
Julkaistu 17.11.2020 21:45
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Suomeen on tulossa kaksi uutta kansallispuistoa: Hämeeseen Evon metsäalueelle ja Itä-Lappiin Sallatunturin alueelle. Ympäristöministeriö kertoi tänään aloittavansa valmistelun näiden kahden kansallispuiston perustamiseksi. Esitys Sallatunturin kansallispuistosta ehtinee eduskunnalle jo ensi keväänä. Evon kansallispuiston jatkosuunnittelu aloitetaan perustamalla alueellinen työryhmä. 

Evon noin 8000 hehtaarin kokoinen metsäalue on Etelä-Suomen mittakaavassa poikkeuksellisen laaja. Kansallispuiston perustamista ajaneet aktiivit iloitsevat hankkeen etenemisestä.

– Tuntuuhan se aivan huikeelta. Jos ajattelen tätä aluetta, se on Etelä-Suomessa huikein vanhojen metsien kokonaisuus, mitä on olemassa. On aivan mahtavaa, että on saanut olla mukana järjestämässä tätä, iloitsee biologi Hanna Rosti. 

Evo, kansallispuistoaktiivit
Greenpeacen metsäasiantuntija Matti Liimatainen ja biologi Hanna Rosti iloitsevat Evon kansallispuistohankkeen etenemisestä.MTV

Alueellinen työryhmä valmistelee puistohanketta

Seuraavaksi perustetaan alueen toimijoista koostuva työryhmä pohtimaan muun muassa kansallispuiston rajausta.

– Täällä on suojelualueiden mosaiikki, mutta nyt olisi tilaisuus yhdistää ne ja saada iso yhtenäinen, laaja alue, mitä Etelä-Suomessa tarvitaan ja mitä monimuotoisuus tarvitsee, toteaa Greenpeacen metsäasiantuntija Matti Liimatainen. 

Toinen uusi kansallispuisto perustetaan Sallaan. Hallituksen esitys Sallatunturin kansallispuistosta ehtii eduskuntaan todennäköisesti jo keväällä.

Evo, tuleva kansallispuistoalueYmpäristöministeri Krista Mikkosen arvion mukaan molemmat uudet kansallispuistot ehditään perustaa tällä hallituskaudella.MTV

"Molemmat mahdollista perustaa hallituskaudella"

Vaikka Evon puistohankkeen valmistelu kestää pidempään, ympäristöministeri uskoo molempien puistojen toteutuvan.

– Kyllä periaatteessa nämä molemmat on tämän hallituskauden aikana mahdollista perustaa riippuen Evon työryhmätyöskentelyn pituudesta, pohtii ympäristöministeri Krista Mikkonen (Vihr.). 

Ympäristöministeriö on saanut esitykset myös Korouoman, Porkkalan ja Punkaharjun kansallispuistoista, mutta ne eivät etene tällä hallituskaudella. Suunnitelmissa on kuitenkin jo olemassa olevien kansallispuistojen laajennuksia muun muassa Nuuksiossa ja Tiilikkajärvellä. Suomessa on tällä hetkellä 40 kansallispuistoa.

Lisää aiheesta:

Yhä useampi metsänomistaja haluaa suojella metsäänsä – eniten puutteita Etelä-SuomessaTyöryhmä esittää Evoon lähes 5  000 hehtaarin tiedekansallispuistoa – hakkuut loppuisivat, mutta metsästys jatkuisiHallitus puoltaa Sallan kansallispuiston perustamistaSuomi saamassa kaksi uutta kansallispuistoa – toinen olisi maailman ensimmäinen tiedekansallispuistoUKK-kansallispuistoa perustettaessa ei ollut kiistoja kuntalaisten metsästysoikeudesta – "Aina on keskusteltu, voisiko sitä rajoittaa, mutta..."Useita kaivosvaltauksia kansallispuiston lähellä – paikalliset huolissaan Torronsuon kohtalosta
KotimaaLuonto ja eläimetKansallispuistot

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:02
    Sää

    Märkä myräkkä valtaa Suomen: "Marraskuu antaa parastaan"

  • 10:56
    Kirkkonummi

    Kirkkonummen uimahallissa legionellabakteeria

  • 10:29
    Kotimaa

    Tästä oli kyse epäillyssä maanalaisessa palossa Ylellä

  • 09:29
    Asuntokauppa

    Asuntokaupoista odotuksiakin karumpia madonlukuja – "Ei hyvältä näytä"

  • 05:40
    Talous

    Euronkin säästäminen on monelle vaikeaa – näillä vinkeillä onnistut