Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Etelä-Korean poliisijohtajan mukaan väentungokseen vastaaminen oli riittämätöntä

6:07Suomalainen Karenina koki kauhun hetkiä Soulissa – suora yhteys Etelä-KoreaanSuomalainen Karenina koki kauhun hetkiä Soulissa – suora yhteys Etelä-Koreaan
Julkaistu 01.11.2022 06:16(Päivitetty 01.11.2022 08:00)

MTV UUTISET–STT–AFP

Poliisin toiminta Etelä-Korean viimeviikkoiseen katastrofaaliseen väentungokseen vastaamisessa oli riittämätöntä, sanoo maan poliisin johtaja Yoon Hee-keun. Poliisijohtaja kertoo, että poliisi oli saanut väentungoksesta useita ilmoituksia, mutta tietoihin ei reagoitu riittävällä tavalla.

Tieto tilanteen vaarallisuudesta oli Yoonin mukaan tavoittanut poliisin jo ennen kuin onnettomuus tapahtui.

Väentungoksessa halloweenjuhlien yhteydessä kuoli yli 150 ihmistä ja monia loukkaantui. Uhrit olivat enimmäkseen teini-ikäisiä ja nuoria aikuisia.

Tappava tungos syntyi pääkaupungissa Itaewonin kaupunginosassa, jonne kerrottiin kokoontuneen jopa 100  000 ihmistä halloweenjuhliin. Kaupunginosa sijaitsee lähellä entistä Yhdysvaltain sotilastukikohtaa ja on tunnettu baareistaan ja klubeistaan.

Koska kyseessä ei ollut virallinen tapahtuma, jolla olisi ollut nimetty järjestäjä, niin poliisi kuin paikallisviranomaisetkaan eivät olleet aktiivisesti hillitsemässä väkijoukkoja. Viranomaisten toimia on maassa kritisoitu laajalti onnettomuuden jälkeen.

Tiistaina maan sisäministeri pahoitteli tapahtunutta ensimmäisenä korkea-arvoisena viranomaisena.

–  Ihmisten turvallisuudesta vastaavana ministerinä haluan käyttää tämän mahdollisuuden esittääkseni vilpittömät pahoitteluni tapahtuneesta, ministeri Lee Sang-min sanoi.

Välineet olisivat olleet olemassa

Tavanomaisesti Etelä-Korea toimii joukkojenhallinnassa varsin tehokkaasti. Esimerkiksi mielenosoituksissa saattaa olla paikalla enemmän poliiseja kuin osanottajia.

Etelä-Korean presidentti Yoon Suk-yeol sanoi tiistaina, että maan on pikaisesti parannettava kykyään hallita joukkoja. Hän sanoi hallituksen kokouksessa, että ihmisten turvallisuus on tärkeää riippumatta siitä, onko tapahtumalla järjestäjää vai ei.

Arvostelijat ovat huomauttaneet, että välineitä valvontaan on jo olemassa, mutta niitä ei vain käytetty. Esimerkiksi Soulin kaupungin viranomaisilla on reaaliaikainen valvontajärjestelmä, joka hyödyntää kännykkädataa väkijoukkojen koon ennakointiin. Paikallismedioiden mukaan järjestelmä ei ollut lauantai-iltana käytössä.

Poliisin mukaan Itaewoniin oli lähetetty noin 140 poliisia halloweenjuhlien vuoksi. Paikallismedioiden mukaan toisella puolella kaupunkia koolla oli noin 25  000 ihmisen mielenosoitus, jossa oli paikalla noin 6  500 poliisia.

Myöskään Itaewonin kaupunginosan viranomaiset eivät järjestäneet turvahenkilöstöä. He kutsuivat halloweenjuhlaa "ilmiöksi" eikä festivaaliksi, joka edellyttäisi virallista suunnitelmaa väkijoukkojen hallitsemiseksi.

Asiantuntijoiden mukaan katastrofi olisi ollut vältettävissä pienelläkin poliisien määrällä.

Lue myös: "Jos kaatuu, ylös ei pääse" – suomalaisnainen kertoi paniikista Soulin kaduilla 150 henkeä vaatineen suuronnettomuuden aikaan

Lisää aiheesta:

Etelä-Koreassa muistettu halloween-tungoksessa kuolleita mielenosoituksilla ja kynttilöillä Suomen Etelä-Korean suurlähettiläs näki Soulin väentungoksen ennen suuronnettomuutta – "Valtava järkytys ja isku Korealle"Etelä-Korean presidentti: "Sydämeni on raskas painiessani tämän surun kanssa" – onnettomuuden syistä tutkintaSilminnäkijät kuvailevat tragediaa Soulin yössä: "Näky hotellin edustalla oli kuin sotaelokuvasta"Uhriluku yli 150, Etelä-Koreaan julistettu suruaika – tämä kaikki traagisista tapahtumista tiedetäänEtelä-Korean Soulissa yli 150 kuollut väkijoukon ryntäyksessä
Etelä-KoreaOnnettomuudetKuolemantapauksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Etelä-Korea
  • ke13:12
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Etelä-Korea löysivät yhteisen sävelen: Satojen miljardien investointeja ja tullien leikkauksia

  • ke11:26
    Donald Trump

    Etelä-Korea lahjoitti Trumpille kullanvärisen kruunun

  • 25.10.06:51
    Donald Trump

    Trump ja Kim Jong-Un tapaamassa? Lähde kiistää väitteet

  • 21.10.21:38
    Hyönteiset

    Nainen poltti torakan kotitekoisella "liekinheittimellä" – sekoilu maksoi naapurin hengen

  • 17.10.17:40
    Donald Trump

    Jättitullit Kiinalle lätkäissyt Trump tapaa Xin – Trump uhkasi aiemmin perua eikä nähnyt syytä tavata