Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Etelä-Korea varma: Malesiassa surmattu Pohjois-Korean johtajan velipuoli

Kim Jong-namin surmaamisen arvioidaan olevan Kim Jong-unin tapa varmistaa selustaansa.
Kim Jong-namin surmaamisen arvioidaan olevan Kim Jong-unin tapa varmistaa selustaansa.MTV Uutiset
Julkaistu 15.02.2017 05:58(Päivitetty 15.02.2017 10:28)

MTV UUTISET – AFP – STT

Etelä-Korea on vahvistanut olevansa varma, että malesialaisella lentokentällä surmattu mies oli Pohjois-Korean johtajan Kim Jong-unin vanhempi velipuoli Kim Jong-nam. Murha tapahtui Malesian pääkaupungin Kuala Lumpurin lentokentällä maanantaina.

Malesian poliisi kertoi eilen, että Kim Chol -nimellä esiintynyt pohjoiskorealainen mies oli kuollut matkalla lentokentältä sairaalaan. Kim Jong-nam käytti myös tätä nimeä. Poliisin mukaan miehelle tehdään tänään ruumiinavaus kuolinsyyn selvittämiseksi.

Malesian poliisi on tutkinut tapahtumien kulkua muun lentokentän turvakameranauhoitteen avulla.

– Hän (Kim Chol) kertoi lähtöaulan virkailijalle, että joku oli tarttunut hänen kasvoihinsa takaapäin ja heittänyt hänen päälleen jotakin nestettä, tutkijaviranomainen Fadzil Ahmat kertoi paikallisen lehden mukaan.

– Mies pyysi apua, ja hänet vietiin heti lentokentän klinikalle. Tässä vaiheessa hänellä oli päänsärkyä, ja hän oli menettämässä tajuntansa.

Mies vietiin ambulanssilla sairaalaan, missä hänet julistettiin kuolleeksi.

Etelä-Korean media on aiemmin uutisoinut, että teosta epäillään kahta naista, jotka olisivat käyttäneet myrkkyneuloja. Tekijöiden epäillään median mukaan olleen Pohjois-Korean agentteja. Epäillyt pääsivät pakenemaan.

Seuraajasuosikki ajautui maanpakolaiseksi 

Kim Jong-nam, 45, oli Pohjois-Korean edellisen johtajan Kim Jong-ilin vanhin poika. Häntä pidettiin todennäköisenä vallanperijänä vielä 2000-luvun alussa. Hän joutui kuitenkin epäsuosioon yritettyään vuonna 2001 Japaniin väärennetyllä passilla. 

Kim Jong-nam on asunut sittemmin maanpaossa etupäässä Macaossa, joskin hänestä on havaintoja myös muualta Aasiasta. Hänen on kerrottu viettäneen playboy-elämää.

Pohjois-Koreaa on vuodesta 2011 johtanut Kim Jong-un. Velipuolen surmaaminen on nähty hänen tavakseen varmistaa selustansa, jottei tarjolle jäisi ketään vaihtoehtoja maan johtajaksi.

Kim Jong-nam olisi tiettävästi halunnut uudistuksia Pohjois-Koreaan. Hän muun muassa kertoi japanilaistoimittajille, että vastustaa nykyisenkaltaista hallitsijadynastiajärjestelmää.

Pohjois-Koreassa juhlitaan tänään veljesten edesmenneen isän syntymäpäivää. Kim Jong-namin kuolema ei ole päässyt uutisiin.  

Lisää aiheesta:

Pohjois-Korean perustajan poika eli vuosia Suomessa – käskettiin kotiin Euroopasta, eikä hänestä enää kuultuWSJ: Kim Jong-unin kaksi vuotta sitten tapettu velipuoli oli CIA:n palkkalistoillaKim Jong-un sai kenraalin univormun jo 8-vuotiaana, hiihti Alpeilla ja ui Rivieralla – Täti: "Halusin hänen elävän normaalia elämää"Malesia haluaa kuulustella pohjoiskorealaista diplomaattia Kimin kuolemastaMalesia vahvistaa murhatun olleen Kim Jong-unin veli – ruumis luovutetaan Pohjois-KoreaanKim Jong-unin velipuoli salamurhattu – tekijöiksi epäillään "myrkkyneuloin" varustautuneita naisagentteja
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 14:09
    Ukrainan sota

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • 13:17
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä: kaksi uhria edelleen hengenvaarallisessa tilassa

  • 12:29
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • 09:47
    Israel

    Israelilta uhkaus Libanoniin

  • 08:38
    Vietnam

    Tuhotulvat iskivät Vietnamiin