Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Etelä-Afrikassa päästiin tekemään lumiukkoja – Johannesburgin asukkaat riemuitsivat talven ihmemaasta

1:15Johannesburgissa riemuittiin talven ihmemaasta 10. heinäkuuta.Reutersin videolta näkyy kuinka lunta tupruttaa Johannesburgissa saaden ihmiset kaduilla ihmettelemään sitä.
Julkaistu 10.07.2023 14:52
Toimittajan kuva

Anna Tenhu

anna.tenhu@mtv.fi

Johannesburgissa sataa talvikaudella erittäin harvoin lunta. Etelä-Afrikan suurimmassa kaupungissa herättiin kuitenkin tänä aamuna harvinaiseen näkyyn.

Climatestotravel-sivuston mukaan Johannesburgissa on viime vuosikymmeninä saanut lunta vuosina 1956, 1962 ja 1964. Myös vuosina 1981 ja 2007, sekä 2012 lunta tuprutti talvikaudella kesä-heinäkuussa, mutta tänä aamuna lunta tuli runsaammin kuin aikaisempina vuosina. 

Eteläisessä kaupunginosassa lunta pyrytti aamulla taivaan täydeltä, ja ihmiset innostuivatkin päivittämään lumisateesta videoita sosiaaliseen mediaan. 

Robindalen kaupunginosa sijaitsee noin 15 kilometria Johannesburgin keskustasta. Paikalliset asiakkaat hämmästelivät lunta.

Johannesburgissa toivottiin, että lumi tulisi jäädäkseen ja peittäisi vihreän maan kokonaan. Reneé Everett harmitteli Twitterissä, että oli itse rannikolla juuri kun maa peittyi valkeaan.

Johannesburg lumisadeReutersin julkaisemalla videolla näkyy maahan satanut lumi.

Lunta sataa harvoin

Talvet ovat Johannesburgissa yleensä viileitä, mutta kuivia. Viime vuosikymmenen aikana siellä on kuitenkin aika ajoin satanut lunta, mutta lumimyräkät ovat harvinaisia.

Lunta tuprutti niin, että jotkut pääsivät rakentamaan elämänsä ensimmäisen lumiukon.

Vox Weather -sääpalvelun mukaan kylmät säät jatkuvat ainakin tämän viikon, joten voi olla, että satanut lumi pysyy maassa hetken aikaa.

Lisää aiheesta:

Ainakin 15 kuollut joukkoampumisessa Prahassa – näin tapahtumat etenivätBeyoncén fanit joutuivat odottamaan ennen konserttia myrskyn laantumista kaksi tuntia – artistilta yllättävä eleTitanic-elokuvasta julkaistiin uusi juliste, jonka yksi Kate Winsletiin liittyvä yksityiskohta hämmentää: "Tämä todella stressaa minua"Norjassakin oma julkkismursu: Freya-mursu majailee Oslon rannikollaVilautusvaara! Miley Cyrus esiintyi televisiossa avoimessa takissa – some sekosiTrump jätti menemättä muistotilaisuuteen huonon sään takia – Twitter täyttyi kuvista, joissa Obama edustaa rankkasateessa
Etelä-AfrikkaIlmastonmuutosTalviUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Etelä-Afrikka
  • 15.8.13:08
    Lento-onnettomuudet

    Ilmailunäytös päättyi katastrofiin – kone syöksykierteessä suoraan mereen

  • 11.8.15:20
    Israel

    Näin kansainvälinen oikeus linjaa Israelin toimista palestiinalaisalueilla – koskee myös Suomea

  • 8.8.21:17
    Yhdysvallat

    Puhveli tappoi sitä metsästämässä olleen miljonäärin Etelä-Afrikassa

  • 23.5.11:55
    Donald Trump

    Trump jäi kiinni kiusallisesta valheesta – nämä kuvatko muka "valkoisten kansanmurhasta"?

  • 23.5.10:05
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Etelä-Afrikka sopivat kaupan vahvistamisesta Trumpin riidanhaastosta huolimatta